O lovitură de geniu a unui jucător de la Real Madrid. Se apropie sferturile de finală ale Ligii Campionilor

O lovitură de geniu a unui jucător de la Real Madrid.  Se apropie sferturile de finală ale Ligii Campionilor

PAP/EPA / Philip Singer / Poza: Brahim Diaz

Sebastian Szczytkowski

Și-au păcălit adversarul și l-au eliminat. Cu cât durează mai mult meciul dintre Leipzig și Real Madrid, cu atât mai bine va juca echipa regală. O mutare frumoasă a lui Brahim Diaz le-a adus favoriților un avantaj cu 1-0 înainte de meciul retur de la Santiago Bernabéu.

După o pauză de 62 de zile, fanii pot fi din nou entuziasmați de meciurile din Liga Campionilor. Etapa eliminatorie și meciurile acasă și în deplasare pentru calificarea în sferturile de finală au început marți. Real Madrid a călătorit la Leipzig, unde a fost învins sezonul trecut când s-a confruntat cu RB în grupa Cupei Europei. Gazdele, chiar dacă nu au avut un sezon grozav în Bundesliga, își propun să ofere rezistență puternică liderului ligii spaniole.

Tribunele pline de suporteri au explodat efectiv de bucurie în minutul al treilea când mingea a intrat în poarta echipei regale. Vârful nu a durat mult, Benjamin Cisco a marcat un gol în ofsaid. Greșeala lui Andrey Lunin în linia de atac nu a avut consecințe grave pentru Real Madrid. S-a încheiat cu un avertisment.

Meciul a avut un început plin de energie și a demonstrat că o revenire în Liga Campionilor a meritat așteptarea. Pe lângă alte două lovituri ale lui Benjamin Sisco, a existat și o șansă pentru Real Madrid după o centrare dintr-un corner. O centrare a germanului Toni Kroos în culorile naționalei Spaniei i-a revenit lui Eduardo Camavinga, care a tras două lovituri.

READ  Succes istoric pentru lactate! România dezamăgită

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: Își va aminti obiectivul pentru tot restul vieții. Ce s-a întâmplat acolo?!

Ritmul a fost mare până la jumătatea primei reprize, dar în ciuda mirosului de gol, a rămas 0-0. În următoarea parte a meciului a devenit mai lent, dar tensionat. În ciuda mai multor ciocniri puternice, arbitrul nu a decis să avertizeze niciun jucător cu cartonaș galben. Antrenorul Marco Rose era nervos din cauza asta.

Înainte de finalul primei reprize, a izbucnit o dispută între antrenorul lui Leipzig și Carlo Ancelotti. Nici italianul nu a părut confortabil deoarece s-a confirmat că adversarul său va fi dificil. Antrenorii au avut ceva de spus înainte de a intra în vestiar cu jucătorii lor.

După pauză, nu a trebuit să așteptăm mult pentru a marca golul. Real Madrid a luat conducerea cu 1-0 în minutul 49. Brahim Diaz a efectuat un efort individual interesant. Mijlocașul și-a îngrijit adversarul de lângă linia de fals înainte de a se îndrepta spre suprafața de pedeapsă, depășind un grup pasiv de jucători ai RB Leipzig. Atacul s-a încheiat cu un șut minunat de la câțiva metri pe lângă Peter Gulaxy. Această acțiune a fost punctul culminant al întregului spectacol.

După ce a schimbat scorul, fundașul drept al lui Leipzig a trebuit să treacă prin apărarea atent poziționată a lui Real Madrid. Favorita s-a concentrat pe contraatacuri, iar unul dintre ele în minutul 71 aproape că s-a soldat cu un al doilea gol. Vinicius Junior și-a înșelat adversarul în interiorul suprafeței de pedeapsă și a lovit ușor mingea spre colțul îndepărtat. S-a terminat cu lovirea postului.

Echipa gazdă s-a trezit în ultimele zece minute din timpul regulamentar și mirosul de egalitate a fost slab. Andriy Lunin s-a ridicat la provocare și a oprit șutul lui Xavi Simons din afara suprafeței de pedeapsă, precum și încercarea lui Benjamin Sisco de la o distanță de aproximativ zece metri.