O lovitură de pedeapsă ciudată a campionului mondial și nervi mari la final. Cunoaștem toți semifinaliștii Cupei Regelui

O lovitură de pedeapsă ciudată a campionului mondial și nervi mari la final.  Cunoaștem toți semifinaliștii Cupei Regelui

Înainte de meciul de pe stadionul Setivas Metropolitano, toată lumea s-a ridicat pentru a comemora evenimentul într-un moment de reflecție Victime ale unui accident rutier de joi. Trei suporteri ai Sevilla au murit în timp ce călătoreau la Madrid pentru a urmări meciul echipei lor favorite. Accidentul s-a produs pe autostrada A4, la 270 de kilometri de capitala Spaniei. Jucătorii lui Quique Sanchez Flores au purtat banderole negre.

Deja în primele minute au arătat o mare disponibilitate să frece nasul favoritului, Aplicați presiune îndrăzneață și înaltă. Atletico a avut unele probleme în organizarea jocului defensiv. Deja în minutul 10, aceștia ar fi putut da un gol dacă Sergio Ramos a șutat curat mingea după o centrare dintr-o lovitură de colț și o prelungire. Jesus Navas a tras și o minge puternică care a fost blocată de un fundaș.

Cincisprezece minute mai târziu, situația a început să se schimbe Jucătorii lui Diego Simeone au intrat în jumătatea adversă. Au amenințat mai întâi cu un contraatac promițător, apoi prin jocul lui Antoine Griezmann pe teren, iar în minutul 25 au câștigat numărul 11 ​​după ce Marcao l-a cuplat pe Nahuel Molina. Antoine Griezmann sa apropiat de minge, dar a alunecat cu piciorul drept și șutul său a trecut peste bara poarta lui Orjan Nyland.

Ultimele cincisprezece minute din prima repriză au fost ceva mai tensionate. Cartonașe galbene Meciul a fost urmărit de Oliver Torres și Sergio Ramos de la arbitrul Gil Manzano.

La începutul celei de-a doua părți a competiției, Griezmann a fost din nou cel mai activ jucător de pe teren. În minutul 52 a tras un șut minunat de la câțiva metri, dar mingea a trecut transversala și a căzut în plasa de sus. Câteva momente mai târziu l-a învins pe Nyland, dar arbitrul asistent a declarat pe bună dreptate offside. Francezul a „ars” meciul când a primit o pasă de la Alvaro Morata. Campioana mondială și golgheterul din 2018 a fost înlocuită de Simeone în minutul 65 și a fost înlocuită de Memphis Depay.

READ  Polonia - Estonia. Evaluările polonezilor după semifinalele calificărilor – calificări la Euro 2024

Era clar că Los Colchoneros avea nevoie de un nou lider ofensiv în acest meci. Au trebuit să fie atenți în apărare, pentru că Marcao a avut o șansă bună, dar l-a lovit pe Jan Oblak.

În minutul 68, Depay și-a putut face efectiv treaba, pentru că a marcat într-o situație unu-la-unu, dar golul gazdelor a fost din nou anulat din cauza ofsaidului clar. Următoarele secunde ale jocului mergeau în jos, iar tabela de marcaj încă arăta scorul la 0-0. Dar lucrurile s-au schimbat în minutul 79, când Depay și-a atins obiectivul. Angel Correa l-a depășit pe Marcao la marginea suprafeței de pedeapsă și i-a pasat olandezului o minge minunată pentru a-l da pe Atleti în avantaj.

După cum s-a dovedit, oaspeții nu au ridicat steagul alb. În minutul 85, centrarea lui Ivan Rakitic dintr-o lovitură de colț a intrat direct în zona liberă, de unde Ramos a decolat. Celebrul fundaș al Real Madrid ar fi putut să reducă la tăcere suporterii pentru o clipă pe stadionul eternului rival al clubului, și nu a avut nici un marcaj, dar a greșit din nou – de data aceasta a lovit mingea, dar nu curat. A zburat peste poartă. „Împăratul Camas” a mai avut o șansă, dar a trimis mingea cu capul pe lângă bară.

Jucătorii lui Simeone completează semifinalele și se află în această etapă a competiției alături de Mallorca, Athletic și Real Sociedad. Semifinalele sunt singura rundă formată din două meciuri. Care va avea loc pe 7 și 26 februarie. Perechea va fi extrasă vineri la ora 13. Oricine poate învinge pe oricine, așa că este posibil un derby din Țara Bascilor între echipele din Bilbao și San Sebastian. Meciul final este programat să aibă loc pe 6 aprilie pe stadionul La Cartuja din Sevilla.

Lionel Messi a arătat noul tricou Inter Miami și apoi a ajutat la botezul noului vas. video/Agenție de știri/© 2023 The Associated Press