O noapte nervoasă pentru Real Madrid în Liga Campionilor

PAP/EPA / Ballesteros / Meciul Ligii Campionilor: Real Madrid – Leipzig

Sebastian Szczytkowski

Fanii i-au huiduit de mai multe ori pe jucătorii lui Real Madrid. În meciul cu RB Leipzig s-au confruntat cu probleme neașteptate. Cu toate acestea, nu a fost nicio surpriză, iar o remiză 1-1 a permis celor de la Royals să avanseze în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Familia regală nu se grăbea. Trupa lui Carlo Ancelot a intrat în manșa secundă cu un avans de 1-0 și a vrut să vadă ce a pregătit adversarul, la fel ca la Leipzig. Real Madrid a fost foarte calm în schimbul de pase și, prin urmare, a vrut să îndepărteze entuziasmul oaspeților pentru atac. Timpul a arătat că acest lucru nu este posibil.

RB Leipzig a avut în curând două ocazii de gol. În minutul zece, o minge în adâncime i-a revenit lui Benjamin Sisko, care a fost unu la unu cu Andrei Lunin. În primul rând, atacantul vizitator a pierdut duelul cu ucraineanul, iar în al doilea rând, a fost prins ușor în ofsaid. În minutul 16, al doilea atacant al lui Leipzig a avut ocazia să compenseze pierderea. Luis Obinda a primit o pasă în interiorul suprafeței de pedeapsă și a tras un șut spre colțul îndepărtat.

Naționalele Germaniei nu au profitat de oportunitățile pe care le-au avut, iar următoarea parte a meciului a fost mai liniștită. Real Madrid a rămas mai aproape de promovare și a folosit atacul de poziție, împingându-și adversarii departe de poarta lui Andriy Lunin. Celălalt lucru este că Vinicius Junior și Jody Bellingham nu au reușit să tragă pe poarta lui Peter Gulacsi.

READ  Real Madrid este la un pas de afacerea mult așteptată! Oferta lui Królewskie a fost acceptată.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: Își va aminti obiectivul pentru tot restul vieții. Ce s-a întâmplat acolo?!

Publicul pretențios de la Santiago Bernabéu a început să rezuma negativitatea gazdelor cu huiduieli. Nu se întâmplă adesea să existe o jumătate de meci în care Real Madrid să nu creeze o singură ocazie de gol. Gazdele din tribune așteptau mai mult de la jucători decât doar monitorizarea progresului. Până la finalul primei reprize, cel mai bun rezultat pentru clubul madrilen a fost un rezultat negativ.

Echipa regală nu a accelerat după schimbarea de ritm, așa cum a făcut la Leipzig. În mod constant, a cincea forță a Bundesliga a avut mai multe de spus în atac și a petrecut mai mult timp în repriza adversă. Realul amenințase deja oaspeții după doar o oră. Peter Gulacsi a trebuit să se întindă pentru a opri două lovituri de la Rodrigo Goes.

În minutul 65, Real Madrid le-a arătat adversarilor cât de eficienți sunt. Royals au avut nevoie de doar câteva minute de accelerare pentru a marca pentru a ajunge la 1-0. Gazdele au așteptat momentul potrivit pentru a lansa un atac rapid, condus de Jude Bellingham. Englezul i-a pasat în interiorul careului lui Vinicius Junior, care l-a învins pe Petr Gulacsi cu un șut prost obținut de la aproximativ zece metri.

Leipzig-ul nu a intenționat să cedeze, iar în minutul 68 a reușit la egalitate 1-1 cu un șut al lui Willy Orban. În retur, situația a revenit la punctul de plecare după lovitura de cap a căpitanului echipei vizitatoare. A profitat de centrarea lui David Raum și de negativitatea apărătorilor regali.

Mai era ceva timp și, la fel ca aproape tot meciul, Leipzig-ul apăsa. A existat o lipsă de calitate în ultimele etape ale atacurilor. Chiar și în prelungiri, a existat posibilitatea de a merge în prelungiri, dar mingea lui Dani Olmo a lovit transversala lui Real Madrid. În panică, gazdele au rezistat la egalitate 1-1, permițându-le să preia conducerea.

READ  România - Albania: Rezumatul meciului Euro 2016 (video)

Real Madrid – Leipzig 1:1 (0:0)
1-0 – Vinicius Junior 65’
1:1 – Willy Orban 68'

Primul meci: 1-0. Promovare: Real Madrid

Compozitii:

ADEVĂRAT: Andriy Lunin – Dani Carvajal, Antonio Rudiger, Nacho Fernandez, Ferland Mendy – Federico Valverde, Aurelien Chouamini, Toni Kroos (77' Luka Modric), Eduardo Camavinga (46' Rodrigo Goes) – Jude Bellingham (84' Joselu) – Vinicius Junior.

Lord: Petr Gulacsi – Benjamin Henriques, Castelo Lukeba, Willi Orbán, David Raum – Dani Olmo, Amadou Haidara (90' Kevin Campbell), Xavier Schlager (84' Christoph Baumgartner), Xavi Simons – Luis Obinda (77' Yusuf Poulsen), Benjamin Sisko . (84' Elgiv Almas)

Cartonașe galbene: Vinicius, Chouamini, Kroos (Real) și Schlager, Raum, Orbán (fundaș dreapta).