O piesă neobișnuită în Rotterdam. Cunoaștem primii finaliști în Liga Națiunilor

O piesă neobișnuită în Rotterdam.  Cunoaștem primii finaliști în Liga Națiunilor

PAP/EPA/Koen van Weel/Foto: reprezentanții Croației

Tomasz Galinsky

Am întâlnit primul finalist în Liga Națiunilor din acest an. După prelungiri și 120 de minute mortale, Croația a învins Olanda cu 4-2 pe deplasare și va juca pentru cupă peste patru zile.

Ce seară a fost la Rotterdam. prima jumătate? tragic. a uita. Olanda a mers înainte după golul lui Donyle Mallen, în timp ce Croației i-ar fi putut plăcea mai mult. După pauză, avantajul oaspeților a crescut din minut în minut, ceea ce s-a tradus în două goluri marcate. Și când părea că Zlatko Dalic și jucătorii săi vor sărbători în orice moment promovarea în finala Nations League, în ultimul minut al prelungirilor olandezii au jucat pe așa-zisa problemă și au dus la egalitate.

peste orar. Mai aveam treizeci de minute de așteptat. Era greu de prevăzut o astfel de întorsătură a evenimentelor, pentru că până cam în minutul 90 croații au controlat complet evenimentele de pe teren și practic nu au permis adversarului să înscrie goluri. Dar, până la urmă, gazdele au mers până la capăt, și-au asumat riscuri foarte mari și au dat roade, înlocuitorul Nu Lang a marcat egalarea.

Dar a fost doar un boom temporar, pentru că prelungirile sunt o altă ofertă pentru Croația. Și-au recăpătat echilibrul foarte repede și au revenit să fie buni. Eroul s-a dovedit a fi un alt supliment: Bruno Petkovic. A șutat foarte precis din afara suprafeței de pedeapsă și a lovit bara. Cu toate acestea, nu a fost lovitura decisivă. Acest lucru s-a întâmplat la sfârșitul lui Luka Modric. În final, croații au făcut ce au vrut și au avansat în Marea Finală.

READ  Antrenorul Paris Saint-Germain a vorbit după înfrângerea cu Borussia. Care sunt cuvintele despre concurent. „Au jucat foarte bine”

Urmărește videoclipul: Care este viitorul lui Szymon Marciniak? „Acesta este momentul potrivit pentru a-ți monetiza succesul.”

Scena săracă s-a transformat pe neașteptate într-un thriller, ținându-te în suspans până în ultimele secunde. În lipsa unei victorii, croații s-au putut da cu piciorul, pentru că la finalul timpului regulamentar au jucat foarte prost. Este adevărat că până la urmă s-au impus, dar aici se complică prea mult. Făcând un pas adânc înapoi, antrenorul Dalic l-a tras pe Andrej Kramaric, care fusese implicat în cea mai mare parte a acțiunii.

El a marcat din penalty pentru a egala la zece minute după finalul primei reprize. Astfel, a dat o doză uriașă de încredere în sine semenilor săi care „cresc” mai departe în pădure. Și în timp ce prima repriză a fost egală, avantajul croaților a fost clar în repriza a doua. Este documentat cu un al doilea obiectiv. După o pasă precisă a lui Luka Ivanowska, Mario Pasalic s-a bucurat de gol, profitând de poziţia pasivă a olandezului în propria suprafaţă de pedeapsă. Ei doar au stat și au privit.

Luka Modric merită un paragraf separat. A jucat extraordinar. Câștigând o lovitură de pedeapsă, el pune amprenta pe fiecare acțiune a echipei sale. Știa când să încetinească și când să accelereze. El a fost creierul echipei. 37, suntem de facto post-sezon, iar el a avut puterea să alerge trei în prelungiri. Performanță de clasă mondială. În minutul 116 s-a apropiat de lovitura de pedeapsă, fără să se facă iluzii, iar după un timp a părăsit terenul cu ovație în picioare.

A doua semifinală se va disputa joi. Spania va juca cu Italia și apoi vom ști formația pentru finală și meciul pentru locul trei. Ambele meciuri se vor disputa pe 18 iunie la Enschede, respectiv Rotterdam.