O revanșă reușită, Marea Orvozova din Cehia

Voleibaliștii cehi au învins România cu 3:1 în al treilea meci din Grupa B a Ligii de Aur a Europei, răzbunând înfrângerea de acasă de acum câteva zile. Gabriela Orvosova a condus echipa învingătoare cu 24 de puncte. Datorită acestei victorii, cehii sunt la un pas de a avansa în semifinalele Ligii Europa de Aur – ultima manșă ar putea fi o victorie în fața Slovaciei la Nitra.

Românii, după ce au făcut o surpriză la Ostrava cu o victorie de 3:1 împotriva cehilor, au luat mai multe puncte după cinci zile, mai ales că au fost gazde. Primul set al meciului a anunțat o revenire de la Ostrava – echipa vizitatoare a avut probleme majore la atacuri și la lansare și a pierdut bine la 16. – La Ostrava, m-am simțit în imposibilitatea de a termina atacul. Au trebuit făcute câteva ajustări înainte de al doilea set – a spus antrenorul echipei naționale a Cehiei după meci, Janice Athanasopoulos.

A intrat pe teren și l-a asistat pe ceh Lucy Kalhousovaschimbat Magdalena Bukowski Și, desigur, a fost mai multă încredere în atac. În al doilea și al treilea meci, echipa vizitatoare a avut un avantaj clar, dar a reușit să ajungă din urmă gazdele în fazele finale. În setul doi, cehii au condus cu 24:19, dar au reușit să câștige doar setul al cincilea, câștigând 23. În setul al treilea, formația României a ajuns la rivale cu scorul de 23:23, iar în final s-a impus. A fost un avantaj de minge de set, dar oaspeții au câștigat setul 28:26, conducând întreaga întâlnire.

A patra și, după cum sa dovedit, ultima parte a întâlnirii a fost o performanță a jocului echipei cehe, în care au excelat. Gabriela Orvozova Și Michaela Mlejnková. Primul a marcat 24 de puncte în tot meciul, cel din urmă 18 – cel mai eficient al echipei gazdă Elizabeth Lenke Inne De asemenea, a marcat de 18 ori. Cehia este foarte aproape de a-și asigura victoria în Grupa B a Golden Europa League și de a trece în semifinale. Pentru a face acest lucru, au nevoie de o victorie miercuri împotriva Slovaciei, pe care au învins-o deja o dată în acest sezon.

READ  Dacă inflația este o competiție a UE, Polonia va avea în mod neașteptat un nou concurent

România – Cehia 1:3
(25:16, 23:25, 26:28, 13:25)