O singură poloneză a ajuns în sferturile de finală la Bydgoszcz. Campionatul a fost determinat „unul”.

O singură poloneză a ajuns în sferturile de finală la Bydgoszcz.  Campionatul a fost determinat „unul”.

Toate meciurile din turul doi al ITF World Tennis Tour au fost jucate joi, cu un fond de premiere de până la 25.000. Dolari pe terenurile de zgură din Bydgoszcz. Un singur reprezentant polonez va participa în sferturile de finală de simplu.

Rafal Smolensky

și Veronica Falkowska

MATERIALE DE PRESĂ / PZT / În imagine: Veronica Valkoska

Adversara lui Valkoska va fi Valeria Ulyanovska. Rușii care locuiesc și se antrenează în țara noastră au beneficiat de problemele de sănătate ale Ginei Vestel, care și-a zgâriat adversarul 7:5, 1:6, 4:2.

Martina Kupka s-a luptat cu ambiție, întâlnindu-se pe primul loc de serie Delilah Jakupowicz în turul doi. Zielonogórzanka a câștigat primul set, dar slovena a câștigat următoarele două. A fost favorita care a câștigat în cele din urmă cu 5-7 6-2 6-2.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportie: el se antrenează din greu, iar ea se distrează pe barcă

În turul doi a fost eliminată și Veronica Ewald. Tânăra de 17 ani a jucat pe numărul cinci, Anastasia Konstantinovna Sobolyova. Primul grup a fost foarte egal. Iar în al doilea, ucraineanul nu i-a dat nicio șansă polonezului. Ea a câștigat în cele din urmă 7:5 6:0 și vineri va fi competiția lui Jakupowicz.

În optimile de finală s-a calificat și Sioni Mendes, cu numărul trei. Ea se va confrunta vineri cu slovaca australiană Katarina Kuzmova. Ultima pereche de sferturi de finală a fost formată din italianca Martina Spigarelli și slovena Nika Radicic.

READ  Jucătorii Lecia Gdansk și Arca Gdynia la naționale

Bucle de ceașcă de biscuițiBydgoszcz (Polonia)
ITF World Tennis Tour, teren de zgură, fond de premii 25.000 USD

un meci

Simplu sferturi de finală:

Vineri 25 august

Dalila Jakubovic (Slovenia, 1) vs Anastasia Konstantinovna Sobolyova (Ucraina, 5)
Sioni Mendes (Australia, 3) – Katarina Kuzmova (Slovacia)
Martina Spigarelli (Italia, Q) – Nika Radisic (Slovenia)
Waleria Uljanowska (Q) vs Veronika Falkowska (Polonia, 2)

A doua rundă de simplu:

joi 24 august

Dalila Jakupovic (Slovenia, 1) vs Martina Kupka (Polonia) 5-7, 6-2, 6-2
Anastasia Konstantinovna Sobolyova (Ucraina, 5) vs Veronika Ewald (Polonia, Cupa Mondială) 7:5, 6:0
Sioni Mendes (Australia, locul 3) a învins-o pe Laura Hitaranta (Finlanda) 6-2 6-4
Katarina Kuzmova (Slovacia) l-a învins pe Zybek Kulambaeva (Kazahstan 6) 3-6 6-4 7-5
Martina Spigarelli (Italia, Q) vs Angelina Wergis (Germania) 7-5, 6-1
Nika Radisic (Slovenia) vs Nadia Kolb (Ucraina S) 6-2, 6-4
Waleria Uljanowska (Q) vs Gina Vistel (Polonia, Cupa Mondială) 7:5, 1:6, 4:2 și un țipăt
Veronika Valkowska (Polonia, 2) vs Ana Turati (Italia) 7:5, 6:1

se dublează

Duo de semifinale:

Dalila Jakupovic (Slovenia, 1) / Nika Radisic (Slovenia, 1) – Veronika Foresz (Polonia) / Waleria Uljanowska

Zuzanna Pawlikowska (Polonia, Hammamet) / Malwina Rovinska (Polonia, Hammamet) – Annemarie Lazar (Germania) / Aleksandra Zucanska (Polonia)

Sferturi de dublu:

Dalila Jakupovic (Slovenia, 1) / Nika Radisic (Slovenia, 1) – Laura Hitaranta (Finlanda) / Katarina Kuzmova (Slovacia) 6-0, 6-4

Veronika Furisch (POLONIA) / Waleria Ulyanovska-Marina Kolb (Ucraina) / Nadia Kolb (Ucraina) 7:5, 6:3

READ  Iga Świątek nu avea dreptul de a câștiga. Adevărul este brutal

Zuzanna Pawlikowska (Polonia, Cupa Mondială) / Malwina Rowinska (Polonia, Cupa Mondială) – Martina Kupka (Polonia, locul 3) / Šepek Colambagywa (Kazahstan, locul 3) 2:6, 7:6(3), 10-5

Anne-Marie Lazar (Germania) / Alexandra Zowchanska (Polonia) – Oana Gavrila (România, locul 2) / Justyna Mikolskite (Lituania, locul 2)

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)

Va ajunge Weronika Valkoska în semifinale?