O zi bună pentru polonezi la turneul de pe Insula Man

Cap de serie nr. 10, Duda a avut nevoie de 23 de mutări pentru a-și învinge adversarul White, începând cu locul 111, ceea ce a fost revelația primei etape a turneului de la Douglas. După patru runde, Zalmakhanov a fost co-lider al clasamentului, iar înainte de meciul cu marele maestru de la Velička a realizat, printre altele: legături cu Alireza Firouzja (nr. 3), Anish Giri (4), Samuel Sefiyan (21) și Sam Shankland (22).

Vezi și: Și-a încheiat cariera artistică la 25 de ani! Ea a dezvăluit cât câștigă acum

Aceasta este a patra victorie în turneul pentru cel mai bun jucător de șah polonez. L-a mutat de pe locul 42 pe locul 25.

Wojtaček (nr. 41), care joacă tot în alb, la egalitate cu armeanul Aronyan (7), care reprezintă Statele Unite, după 66 de mutări. Drept urmare, marele maestru de la Kwidzyn a căzut de pe locul 17 pe locul 21. Ambii polonezi au câte 5,5 puncte și sunt cu un punct în spatele grupului de șase lider.

Vineri a fost o zi de succes pentru jucătorii de la Vistula, când Mateusz Bartel (51) a câștigat cu negru pe azerbaidjanul Vasev Durarbiyali (74) și Mikao Krasenkov (106) în alb pe cel mai bun mare maestru al Chile, Cristobal Henriquez Viagra (71). A câștigat și el, a doua victorie consecutivă.

Cu două runde înainte de încheierea competiției, șase jucători sunt în fruntea clasamentului: rusul Andrei Yespenko, care joacă sub steagul Federației Internaționale de Șah, americanii Hikaru Nakamura și Fabiano Caruana, indianul Santosh Gujrati Vidit, românul Bogdan-Daniel. Deck și iranianul Parham Maqsoudlou. 6,5 puncte fiecare.

READ  Barcelona are un nou jucător. 400 de milioane de euro din clauza de retragere a fotbalului

La turneul feminin (50 de participanți), cele două șahiste poloneze s-au înfruntat cu reprezentanții indienilor. Monika Soćko a făcut egalitate cu Harika Dronavalli, clasată de top, iar Oliwia Kiołbasa l-a învins pe Shri B Savitha în același clasament.

Numai indianul Rameshbabu Vaishali a condus – 7 puncte, urmat de ucraineana Anna Muzychuk și chinezoaica Chongye Tan – 6,5 fiecare.

Primii doi clasați la evenimentul deschis desfășurat în sistemul elvețian vor câștiga dreptul de a juca în Campionatul Candidaților de la Toronto (3-25 aprilie). Adversarul va fi determinat pentru campionul mondial chinez Ding Liren în meciul pentru titlu.

Fondul total de premiere pe Insula Man este de 600.000 USD (460.000 USD în Campionatul Open și 140.000 USD în turneul feminin). Evenimentul se va încheia pe 5 noiembrie.

Rezultatele polonezilor – runda a 8-a (jucătorii albi pe primul loc):

Turneu deschis

Remiză Radoslav Wojtaček – Levon Aronian (SUA).

subţire

Remiză Monica Soko – Harika Dronavalli (India).
Shri P. Savitha (India) – Oluya Kiyubasa 0:1

1 – Rameshbabu Vaishali (India) 7
2. Anna Muzychuk (Ucraina) 6.5
3. Zhonghe Tan (China) 6.5

17. Sușko 5
29. Kielbasa 4.5

READ  Voleibaliştii polonezi rămân neînvinşi în Liga Naţiunilor. Prima victorie ca asta în ultimii ani!