O zi grozavă pentru România la Birmingham.  Britanicii i-au surprins pe francezi

Două jucătoare de tenis române Simona Halep și Sorana Cîrstea au avansat în runda următoare a WTA 250 de la Birmingham. Britanică Katie Boulder o elimină pe franceză Caroline Garcia.

Lucas Ivanek

Simona Halep

Getty Images / Foto: Simona Halep

Patru meciuri din turul doi s-au disputat marți la Birmingham. Simona Halep (WTA 20) a învins-o pe Harriet Dart (WTA 106) cu 6-3, 6-2. În primul set, jucătorul roman a revenit cu scorul de 0: 2. În 62 de minute, fostul lider al clasamentului a folosit patru din cele cinci puncte de break. A marcat 25 pentru 21 cu prima sa pasă.

Cealaltă rivală a lui Halep, Katie Boulder (WTA 141), a câștigat cu 7: 6 (5), 6: 1 Caroline Garcia (WTA 74). În minutul 91, britanicii au spart unul dintre cele trei puncte de break și au transformat toate cele trei ocazii într-una singură. Boulder, urmărit de accidentări, a ajuns în primul trimestru al turneului WTA într-un an (Nottingham 2021).

Sorana Sirstia (WTA 36) a învins-o pe Alexandra Krunik (WTA 103) cu 6: 1, 6: 1 în 72 de minute. Romanii au câștigat 19 din 21 de puncte cu prima pasă. Ea a folosit cinci dintre cele 14 puncte de break. A avansat pentru a doua oară în sferturi de finală la Birmingham (2013).

Urmărește videoclipul: Iga Swidek sincer despre visele copilăriei. „Nu mă pot imagina cu trofee”

Sirstia va juca împotriva Donna Wecky (WTA 97) în semifinale, pe care a câștigat-o cu 7: 5, 6: 3 împotriva Catherine McNally (WTA 197). În decurs de o oră și 40 de minute, jucătorul croat a folosit cinci dintre cele 11 puncte de break. A ajuns în al treilea trimestru la Birmingham. Anterior, a făcut acest lucru în 2013 (finală) și 2021.

READ  FC U Craiova 1948 SA - CS Mioveni 0-0. Liga Romaniei - a 21-a zi de meci din Liga I

Miercuri s-au încheiat ambele meciuri din primul tur. Camila Giorgi (WTA 26) a învins-o pe Theresa Martinkova (WTA 56) cu 7: 6 (7), 6: 4. În primul set, italianul a apărat două seturi de mingi, unul în al 12-lea joc și unul de tie-break. Shuai Zhang (WTA 54) a câștigat cu 5: 7, 6: 3, 6: 3 Jana Fed (WTA 262). Chinezoaica a schimbat patru din cele nouă șanse pentru o descoperire.

Rothesay Classic Birmingham, Birmingham (Regatul Unit)

Magdalena Fresh a schimbat soarta întâlnirii
Două seturi în meciul dintre Magda Lynette și ucraineană. Acesta este al treilea joc al lor