Olanda și Ucraina: o victorie uimitoare, jocul unic al lui Dumfries. Euro 2020

Olanda și Ucraina: o victorie uimitoare, jocul unic al lui Dumfries.  Euro 2020

De Telegraaf: Olanda puternică deschide Euro cu victorie

Naționala olandeză a început bine turneul Euro 2020, după un meci nebun pe Arena Johan Cruyff, Oranji a câștigat cu 3-2 în primul lor meci din grupa C împotriva Ucrainei. Golul decisiv a venit abia în minutul 85, când Denzel Dumfries a lovit mingea în poarta adversă după ce jucătorii noștri au pierdut conducerea de 2-0 cu o clipă mai devreme. A fost prima victorie a Olandei într-o finală a Campionatului European de la victoria cu 2-0 asupra României în faza grupelor Euro 2008.

telegraf

De Volkskrant: Cel mai special joc Dumfries vreodată

La 17 minute după ce Wout Weghorst a înscris 2-0, olandezii au renunțat brusc la inițiativa adversarului lor, care a marcat rapid două goluri și a egalat meciul. Și fundașul drept Denzel Dumfries a salvat echipa portocalie, care a înscris 3-2 la cinci minute de la final și a avut cel mai special joc din viața sa.

de Volkskrant

NOS: O victorie uimitoare asupra Ucrainei

READ  ONU Rusia a pierdut la alegerile celor trei organe ale Consiliului Economic...

Orange a obținut o victorie mult câștigată cu 3: 2. După un meci foarte incitant la deschiderea Campionatului European, echipa noastră a învins Ucraina cu un gol al lui Denzel Dumfries. Defensor a marcat golul victoriei cu cinci minute înainte de finalul meciului. Anterior, în câteva minute, Oranji a renunțat la avantajul de două goluri.