Ons Jabeur peste bord! Marșul leton este în desfășurare

Ons Jabeur peste bord!  Marșul leton este în desfășurare

PAP/EPA/YOAN VALAT/În imagine: Ons Jabeur

Lukas Ivanek

Ons Jabeur a terminat evenimentul WTA 500 de la Eastbourne. Pe locul patru, tunisianca a cedat în fața italianului Camilla Giorgi. Letona Jelena Ostapenko își continuă seria de victorii pe iarbă.

Camila Giorgi (WTA 67) poate juca pe iarbă. A arătat-o ​​în 2018, când a ajuns în sferturile de finală la Wimbledon, doar startul ei până acum la un Grand Slam. Pe această suprafață, italianca a câștigat primul ei titlu WTA, în 2015 la Den Bosch.

L-a învins pe Giorgi Ons Jabeur (WTA 6) cu 6-3 și 6-2 miercuri la Eastbourne. În 72 de minute, italianul a comis șase greșeli duble, dar a transformat și șase dintre cele nouă puncte de break. Ea a câștigat a 17-a victorie în fața unei jucătoare de tenis din top 10, prima a anului. Aceasta este a patra ei victorie la Eastbourne. În anii precedenți, a avut de-a face cu Victoria Azarenka (2014), Karolina Pliskova și Arina Sabalenka (2021) și Garbine Muguruza (2022).

Caroline Garcia (WTA 5) a câștigat cu 6:3, 6:4 Anei Bogdan (WTA 61). În meciul de 86 de minute, franțuzoaica a servit șapte ași și a marcat 35 din cele 43 de puncte la primul serviciu. Ea a anulat patru puncte de break și a folosit două dintre cele trei oportunități de break.

Urmărește videoclipul: Queen’s Men # 2. Primetime de Natalia Kashmirek. „Vreau să-l folosesc”

Jelena Ostapenko (WTA 17) a învins-o pe Harriet Dart (WTA 142) cu 6-3, 6-4. Letonia a reținut trei puncte de break și a înregistrat un break în ambele seturi. Neînvins în șapte meciuri. Săptămâna trecută a câștigat titlul la Birmingham. În 2021, Ostapenko a triumfat la Eastbourne. Georgie va fi următorul ei adversar.

READ  Probleme neașteptate cu Madison Keys. Campionul olimpic și-a întâlnit adversarul

Jessica Pegula (WTA 4) a învins-o pe Camila Osorio (WTA 81) cu 6-2 1-6 6-3. În 1 oră 47 de minute, americanca a marcat 35 din 43 de puncte la primul serviciu. Următoarea ei adversară va fi Coco Gauff (WTA 7), care a învins-o pe Jodie Burrage (WTA 128) cu 6-1, 6-1 în 59 de minute. Finalista de la Roland Garros 2022 a folosit șase dintre cele nouă puncte de break.

Petra Martic (WTA 30) conducea cu 6-4, 3-2 împotriva Beatriz Haddad-Maia (WTA 13) când brazilianca s-a retras. Jucătoarea de tenis din Sao Paulo a fost o revelație la Roland Garros anul acesta. Abia în semifinale a fost oprită de Iga Świątek. La Paris, doliu Mayei este împușcat în picior, pe care pare să-l mai aibă. Acum un an a fost o senzație pe gazon. A câștigat titluri la Nottingham și Birmingham.

În sferturile de finală, Martic îl va înfrunta pe Madison Keys (WTA 25), care s-a impus cu 6-2, 7-6 (3) pe Xiyu Wang (WTA 73). În setul doi, americanca a revenit de la 1: 4, iar în jocul al doisprezecelea s-a apărat cu patru piese de set. În meciul de oră și 44 de minute, ea a transformat șapte dintre cele opt puncte de break și a transformat trei dintre cele patru șanse.

Daria Kasatkina (WTA 11) a câștigat cu 3:6, 6:3, 6:3 cu Karolina Pliskova (WTA 18) după 1 oră și 59 de minute. Cehii au irosit un avantaj de 2-0 în setul al treilea. În tot meciul, liderul anterior a folosit doar 2 din cele 12 puncte de break. Kasatkina a luat patru dintre cele opt oportunități de pauză. Pliskova este de două ori campioană la Eastbourne (2017, 2019).

READ  Flensburg a fost reînviat și a jucat cu Umta FIVE

Rothesay International Eastbourne, Eastbourne (Marea Britanie)
WTA 500, teren de iarbă, fond de premii: 780,6 mii. dolar
miercuri 28 iunie

A doua rundă de simplu:

Caroline Garcia (Franţa, 2 / CM) vs. Ana Bogdan (România, Q) 6-3, 6-4
Jessica Pegula (SUA, 3) a trecut de Camila Osorio (Colombia, Q) cu 6-2, 1-6, 6-3.
Coco Gauff (SUA, 5) vs Jodi Burage (Marea Britanie, Los Angeles) 6-1, 6-1
Daria Kasatkina (9) a câștigat-o pe Karolina Pliskova (Cehia) cu 3-6, 6-3, 6-3.
Camilla Giorgi (Italia) vs. Anas Jaber (Tunisia 4), 6-3, 6-2
Petra Martic (Croația, LL) Beatriz Haddad-Maia (Brazilia, 8) 6-4, 3-2 și un accident.
Jelena Ostapenko (Letonia) vs Harriet Dart (Marea Britanie) 6-3, 6-4
Madison Keys (SUA) – Xiyu Wang (China, Q) 6-2, 7-6 (3).

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)