Paris – Polonia – Estonia 93:83 în calificarea olimpica…

Baschetbalisti polonezi au învins Estonia cu 93:83 (22:18, 19:17, 22:21, 30:27) la Kliwis în semifinalele turneului de precalificare pentru Jocurile Olimpice de la Paris. În finala de duminică, alb-roșul va juca învingătoarea meciului de seară dintre Israel și Bosnia și Herțegovina.

Polonia – Estonia 93:83 (22:18, 19:17, 22:21, 30:27).

Polonia: Michał Sokołowski 19, Aleksander Balcerowski 18, Andrzej Pluta 16, Mateusz Ponitka 10, Jaroslaw Zyskowski 9, Michał Michalak 9, Przemysław Żołnierewicz, Mikołnierewicz 5, Mikołnierewicz.

Estonia: Kasper Dreyer 18, Kristian Kullame 15, Henri Drell 12, Joonas Risma 11, Artur Konontchuk 10, Mick Jurkatham 9, Hugo Doom 4, Mihel Kirves 2, Mathias Das 2, Gregor 0, Gabor Hermet.

În faza grupelor competiției, la Gliwice, albul-roșii au învins Ungaria 83:81, Bosnia și Herțegovina 85:76 și Portugalia 78:65. Israel – Grupa A în ciocniri paralele la Tallinn.

Cu puțin timp înainte de semifinale, antrenorul polonez Igor Milicic, care a semnat un contract cu PZKosz, va conduce echipa de la 1 octombrie 2021. Noul contract este valabil până în iunie 2026.

Meciul de vineri a fost o șansă pentru echipa sa de a-și răzbuna ultima pierdere în fața acestui rival în calificările pentru Cupa Mondială din 2023. Și acea oportunitate a fost profitată.

Polonezii au fost aplaudați zgomotos din start de suporterii adunați în arena Sălii Gliwice. Din când în când, grupul de susținători ai oaspeților a străbătut cu succes sprijinul.

Toți cei care urmăreau meciul au fost probabil de acord cu sloganul scris pe unul dintre steagurile poloneze: „Merită să mergi la coșuri”. Alb și Roșu au construit avantajul pentru două sferturi. După trei puncte de Michał Sokołowski în minutul 18, a devenit 41:30, dar apoi rivalii au compensat unele înfrângeri, înscriind cinci puncte la rând.

READ  Anunț Primul Sezon Cultural România-Polonia 2024-2025 - Ministerul Culturii și Patrimoniului Național

Deja în minutul al doilea al sfertului trei, antrenorul oaspeților a luat timp cu scorul de 38:48. Jucătorii săi s-au luptat în apărare, iar Milicic a trebuit să profite de pauză când două goluri de la Henry Drell au adus echipei sale un avans de 51:44.

Setul al patrulea a fost interesant, gazdele au intrat cu un ușor avantaj (63:56). A devenit și mai interesant pe măsură ce estonienii au redus diferența la patru puncte (61:65). Echipa alb-roșie a menținut însă conducerea până la final, câștigând și avansând în finala de duminică.

Doar câștigătorul turneului de la Gliwice va câștiga dreptul de a începe calificările formale olimpice de anul viitor, cu participarea a 24 de echipe. (PAP)

Autor: Piotr Girczys