Pentru prima dată în 42 de ani! Un sentiment puternic pe Giro d’Italia

Pentru prima dată în 42 de ani!  Un sentiment puternic pe Giro d’Italia

Twitter/Twitter/Eurosport/În imagine: Andreas Leknesund sa mutat adânc la linia de sosire în etapa Giro d’Italia.

Marek Popakowski

Andreas Leknesund este noul căpitan al Giro d’Italia! Tânărul norvegian și-a propus să alerge, a îndurat trei urcări de munte și a făcut istorie. La linia de sosire, nu a ascuns lacrimi de emoție.

Remco Evenepoel nu mai este liderul Giro d’Italia. Belgianul a pierdut tricoul roz în timpul celei de-a patra etape a acestei prestigioase curse. A fost luat de norvegianul Andreas Leknesund, în vârstă de 23 de ani. – Serios? Esti sigur? a întrebat un jurnalist Eurosport la linia de sosire. a întrebat și… a plâns. cu pasiune.

Leknessund a făcut istorie. Va fi al doilea norvegian care va purta tricoul de lider al Giroi. După 42 de ani de odihnă! În 1981, prologul a fost câștigat de Knut Knudsen. Acum isprava lui a fost replicată de un concurent Team DSM. Și are șanse mari să păstreze tricoul cel puțin trei zile. Abia vineri (12 mai) pelotonul va trebui să depășească o întindere lungă și grea (călăreții vor urca la o altitudine de peste 2000 de metri deasupra nivelului mării).

Etapa de marți (9 mai) era pe cale să scape. Pentru că drumul era foarte vânt. La capătul munților – fanii s-au bucurat și și-au frecat mâinile de bucurie. De fapt, au fost trei urcări înaintea bicicliștilor. Toate au ajuns la peste 1.000 de metri deasupra nivelului mării

imagine. procyclingstats.com

Nu numai Leknessund menționat mai sus, ci și Aurélien Paret-Peintre, în vârstă de 27 de ani, l-au folosit perfect. Francezul din ultimele părți ale etapei tocmai l-a părăsit pe norvegian și, în cele din urmă, l-a învins. A câștigat etapa. Aceasta este prima sa victorie majoră din carieră.

READ  Polonia - România. O mare oportunitate a trecut

Urmărește ultimii metri ai acestei etape istovitoare.

Pelotonul – cu Evenpoel sau favoritul Primoz Roglic – a trecut linia de sosire cu mai mult de două minute în spatele câștigătorului. Și asta a fost suficient pentru a schimba liderul. Săgeata a durat 28 de secunde.

Norvegianul de 23 de ani nu a știut până la final că va prelua tricoul roz. Abia după informațiile de la staff-ul de antrenori .. au izbucnit în plâns!

Urmărește scenele emoționante.

Permiteți-ne să vă reamintim că un singur stâlp merge în Giro – Cesare Benedetti. În clasamentul general este deja cu zeci de minute în urmă, nu joacă un rol semnificativ. Cu toate acestea, pilotul echipei Bora-Hansgrohe are o misiune foarte diferită.

În clasamentul general – după patru etape – Leknessund este cu 28 de secunde înaintea Evenepoel și cu 30 de secunde față de Paret-Peintre. Roglic este al cincilea, cu 1 minut și 12 secunde în urmă.