Peter Michalsky, campion european! – WP SportoweFakty

Peter Michalsky, campion european!  – WP SportoweFakty

Peter Michalski a câștigat medalia de aur în competiția de 500 m în a treia zi a Campionatului European de la Heerenveen 2022!

PZ

Materiale de presă / PZŁS / Rafał Oleksiewicz / Imagine: Piotr Michalski

În lupta de 500 de metri, polonezii au jucat în ultimele trei perechi. Damien Schork și Havard Lorentzen au concurat în al optulea duel, Marek Kania și Ignat Goluasyuk în al nouălea, iar Peter Michalsky și Kai Verbig în al zecelea.

Michalski a avut al doilea timp de deschidere (9.72), dar a trecut linia de sosire cu cel mai bun rezultat de 34.602. Olandezii au ajuns pe locul al patrulea: Merijn Scheperkamp (34.616), Dai Dai Ntab (34.764) și Verbij (34.769). Kanya a fost al optulea (35.079), iar Schork al doisprezecelea (35.309).

În decembrie 2021, Michalski a îmbunătățit recordurile poloneze cu 500 m și 1.000 m. Până acum, cea mai mare realizare a sa a fost locul al patrulea în ianuarie 2021 la competiția de la Cupa Mondială de la Circuit Thialf din Heerenveen. În sezonul 2021/22, a fost cel mai mare în Salt Lake City, unde a marcat pe locul șase. Sâmbătă, polonezul, născut în 1994, a terminat pe locul șase pe un kilometru în timpul Campionatelor Europene.

Carolina Busick a terminat pe locul șapte la proba de 1000 m (1:16.766). Înainte de a câștiga patru medalii la Campionatele Mondiale de juniori din 2019, au fost trei femei olandeze și trei ruse. A apărat titlul Jota Leerdam (1:13.602). În clasa a doua a podiumului, câștigătoarea cursei de 500 de metri de sâmbătă a fost Fimki Kok (1: 14.801), iar a treia – Daria Kachanoa (1: 14.943).

READ  Cupa Mondială de Rugby 2023: Irlanda-România. Acoperire live și rezultate

15. Jakub Piotrovsky (1: 48.236), 16. Zbigniew Bródka (1: 48.368), 18. Marcin Bacchanek (1: 49.121) a avut timp pentru 1500 de metri. Medalii câștigate: Kild Noyce (1:43.608), Thomas Kroll (1:43.916) și Alan Johansson (1:44.164).

În cursa pe echipe pe 6 ture, echipa formată din: Carolina Bosic, Magdalena Cizzeczo și Kaja Zumic (3:09.557) a ocupat locul șase. Natalia Chironka, care a fost în contact cu Natalia Gabrzyk, care are coronavirus, nu a început. Inițial, patinatorul în vârstă de 33 de ani urma să fie înlocuit de Olga Kaczmarek. Al 18-lea concurent din competiția de 1500 m de sâmbătă a fost, de asemenea, testat pozitiv pentru COVID-19. În acest caz, sprintera Kaja Zyomic a participat la cursa de 2.400 de metri. Echipa gazdă a câștigat, femei olandeze: Erin Fust, Erin Scott, Antoinette de Jong (2:54.128). Al doilea pas a fost făcut de norvegieni (2: 58544), iar al treilea – de ruși (2: 59, 323).

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportu: solo a la Messi! Depășește concurenții ca pe stâlpi

Va câștiga Peter Michalsky medalia olimpică din 2022?