Piast Gliwice – Cracovia: rezultat și raport. Olandez zburător cu un hat-trick! PKO Ekstraklasa

Piast Gliwice – Cracovia: rezultat și raport.  Olandez zburător cu un hat-trick!  PKO Ekstraklasa

Acum câteva săptămâni, când Michel Brockay a vorbit despre cruci și a comparat Cracovia cu Manchester United condus de Sir Alex Ferguson, fanii au bătut pe frunte. După meciul cu Piast, antrenorul Basov nu a putut decât să zâmbească. Echipa sa i-a învins pe jucătorii lui Glyvis, marcând primele două goluri ale lui Basov după centrări.

Acum câteva zile, Michai Brokage a împlinit 49 de ani. Antrenorul centurii a primit multe urări de ziua de naștere, printre care cu siguranță sunt și cele de la Waldemar Fornalek. – Am relații speciale cu tatăl tău. Am jucat împreună și apoi am început să lucrez ca asistentul lui. Am amintiri plăcute din acea perioadă, suntem în contact tot timpul, vorbim multe despre fotbal – a spus Brocage înainte de meci. Echipa din Cracovia a venit la Gliwice cu o manevră de patru meciuri de ligă neînvinsă, dar după o pierdere în Cupa Poloniei cu ŁKS (0-0, 1-3 la penalty-uri).

Chiar înainte de sfârșitul primului sfert de oră, Bassi a pierdut un gol. Alberto Toril a primit mingea în fața suprafeței de pedeapsă și a căutat o pasă a lui Martin Konczkowski. Dar mingea l-a lovit pe Michai Seblak și a aterizat chiar la picioarele lui Damien Kodzior. Mijlocașul nici nu s-a uitat în direcția golului lui Lucas Hruso, a lovit cu toată puterea și a marcat primul său gol după revenirea în ligă.

Nu au trecut nici zece minute de la golul pierdut, iar Cracovia a reușit să egaleze. Siplak a abordat lovitura liberă pe linia de apărare. Slovacul Piast a fost poziționat ferm în suprafața de pedeapsă, Cornel Raba conducând în cap și l-a învins pe František Blach. După marcarea golului, jocul vizitatorilor s-a liniștit. Marcos Alvarez, care s-a întors la echipă, s-a descurcat bine în față. Atacantul mobil a cauzat o mulțime de probleme fundașilor piastieni și a cedat adesea colegilor săi. După frumoasa minge cu toc, Pelle van Amersfoort conducea mingea, dar Ariel Mossore l-a oprit în suprafața de pedeapsă cu o intrare puternică (evidentă).

READ  Curiozitate la petrecere. Glumă „uroasă” despre Piotr Żyła. O furtună uriașă a izbucnit pe internet

Olandezul și-a făcut drum câteva minute mai târziu. Seblak a luat următoarea lovitură liberă și l-a aruncat pe Piast în zona de penalizare pentru a doua oară. Acolo, Thomas Hoek a lansat eticheta Van Amersfoort, iar atacantul de succes a marcat al cincilea gol al sezonului. În pauză, Michai Chrapik a recunoscut că antrenorul Vornalec și-a sensibilizat echipa cu fragmente permanente din meciul efectuat de Cracovia. – Păcat că am pierdut două goluri, pentru că am lucrat mult la acest element în timpul săptămânii – a spus mijlocașul Piast.

Gazdele au trebuit să alerge, dar după schimbarea părților, inițiativa a fost încă pe partea Cracoviei. Dovadă a fost un alt hit al lui van Amersvoort. Câteva clipe mai târziu, Piast a fost legat de Michael Amiau, care a fost introdus după pauză, dar jucătorii lui Fornalik nu au mai putut rezista. Ultimul cuvânt a fost pentru Van Amersfoort. După o lovitură în minutul 71, a finalizat un hat-trick și a revenit pe primul loc în golgheterul ligii.

Datorită victoriei de la Gliwice, Cracovia a fost printre primii opt la PKO BP Ekstraklasa pentru prima dată în câteva luni. Piast a primit trei înfrângeri la rând și s-a apropiat de zona retrogradării.

Beast Gliwice – Cracovia 2: 4 (1: 2)

Obiective: Kądzior 10, Ameyaw 60 – Rapa 19, van Amersfoort 34, 58, 71