Pierdea 1:4 și apoi a avut loc o întorsătură. Polonezul a luptat pentru sferturile de finală până la final

Pierdea 1:4 și apoi a avut loc o întorsătură.  Polonezul a luptat pentru sferturile de finală până la final

Tomasz Berkieta a fost clasat pe locul trei în timpul Campionatelor Australian Open de juniori din acest an. Polonezul avea o mare poftă de succes, pentru că Sezonul trecut, a ajuns în semifinale la Melbournepierzând doar în fața americanului – Învățat Tian 4:6, 2:6.

Anul acesta nu a fost ușor pentru tânărul de 17 ani de la început. În meciurile din primul și al doilea tur A trebuit să joace toată distanța specificată. În meciul din sferturile de finală, îl aștepta o provocare mai serioasă, înfruntându-l pe cel de-al șaisprezecelea reprezentant cap de serie al gazdelor – Hayden Jones. Am sperat că polonezul își va folosi marea sa armă, care era, fără îndoială, serviciul lui. În bătălia anterioară Trecerea a fost înregistrată cu o viteză de 233 km/h.

Hurkacz este mândru de popularitatea tenisului și este înfometat de mai mult! În drum spre AO – Daniil Medvedev./Agenție de știri/© 2024 Associated Press

Nu se va repeta anul trecut. Tomáš Berkita a fost eliminat în turul al treilea

Totuși, începutul meciului din sferturile de finală nu a fost cel așteptat pentru talentatul nostru tânăr. Adversarul a câștigat rapid avantaj și scorul a devenit 3-0. Mai târziu, în meci, Berkita a reușit să-și revină din înfrângere cu un scor de 3:3. Soarta grupului a fost în cele din urmă decisă. Deși tenismenul polonez conducea cu 30-0, nu a reușit să-și mențină avantajul în meci. A pierdut patru puncte la rând și tot setul cu 4-6.

Mai multe informații în curând…

Thomas Berkita/Polsat Sport (ecran)/Pulsat Sport

Novak Djokovic și Thomas Berkita. După succesul său în Campionatul Australian Open de juniori de anul trecut, polonezul a anunțat că ar dori să calce pe urmele jucătorului sârb./Agenția de presă din Franța