PKO Ekstraklasa: Debutul nu a avut succes. Există multă muncă în Wisła înainte de Brzęczek

PKO Ekstraklasa: Debutul nu a avut succes.  Există multă muncă în Wisła înainte de Brzęczek

• Wisla a egalat cu Guernic Czna 0-0. Debutul lui Jerzy Brzczek a fost în cel mai bun caz mediocru
  • La începutul meciului, jucătorii „Steaua Albă” și-au atacat puternic adversarii, dar nu au fost eficienți
  • De-a lungul timpului, meciul de la Cracovia a arătat din ce în ce mai rău, iar finalul întâlnirii a fost complet incolor
  • Puteți găsi mai multe astfel de povești pe pagina principală a Onet.pl

El a scos-o pe Wisła din somn și i-a oferit cât mai multe puncte până la sfârșitul sezonului – acesta a fost obiectivul principal al noului antrenor al vedetei albe, Jerzy Brzęczek. Deja la prima conferință de presă, fostul selecționer a luat o poziție defensivă, pentru că nu a fost mulțumit de întrebările, de exemplu, despre Jacob Błaszczykowski sau naționala Poloniei. Cu toate acestea, revenirea în ligă a fost, înainte de toate, o oportunitate pentru el de a-și repara imaginea deteriorată de antrenor. Era clar că sosirea lui Pruzek pe teren a fost întâmpinată cu mult optimism. Însă Radoslav Sobolevsky, revenit în club ca antrenor asistent, a primit salutări din tribune înainte de începerea fluierului.

Brzęczek a făcut curajos aproape o revoluție la început – nu l-a putut folosi pe rănit Patryk Plewka, dar cu mâna sa ușoară a renunțat la Dawid Szot, Dor Hugi sau Jan Kliment. Până la urmă, încă din primul minut, fanii și-au văzut idolul Zdenek Ondrask. Și miza era mare – înfrângerea i-ar fi împins pe cracovieni în zona retrogradării.

READ  Tokyo 2020. PZLA și-a anunțat gama de jocuri. Sunt vedete mari

Dorința de a câștiga a fost uriașă la Wissoa încă de la începutul meciului. Primele minute au fost un adevărat tun pentru proprietarii terenului spre poarta lui Maciej Gostomsky. Partea stângă a fost deosebit de activă, trio-ul Cisse-Savic-Hanusk nu i-a sufocat pe fundașii oaspeților. Brzęczek a arătat, de asemenea, că a fost implicat 100% de la începutul lucrării sale.

Succesul schimbător al Vistulei a fost cu siguranță faptul că Mikołaj Biegański a fost practic șomer în prima repriză. Apărarea a fost cea mai încrezătoare formație a gazdelor până la sfârșitul primei reprize. Dar a fost un mare entuziasm în atac după primele minute minunate. Nici Momo Cisse, care și-a făcut debutul în Wisła, nu și-a surprins rivalii înșelându-l ușor cu câteva minute mai devreme.

Cel mai puțin vizibil este Mateusz Moisky, din motive de înțeles, fiind demis în timpul unei pauze la întâlnire. Înlocuitorul său, Houji, a fost activ aproape imediat și gata să facă ceva în faza ofensivă. Și a creat cea mai bună poziție de la începutul reprizei secunde, când șutul său a aterizat pe stâlpul porții Gostomsky.

Atacul nu mergea bine, așa că Gornick spera să răcească vigilența lui Wesla în apărare. De câteva ori oaspeții au fost foarte aproape de a-și surprinde adversarii, dar încă o dată formația defensivă a fost cel mai sigur punct pentru White Star, în special pentru Joseph Cooley, care a evoluat bine până acum.

READ  Schimb de lovituri în meciul „Red Light” din Extraklassa. Patru goluri și sentimente grozave la final

Vârful este acum complet incolor. Wisla nu a pierdut și nu a pierdut niciun gol, dar o duzină de minute de joc bun din prima repriză nu sunt cu siguranță suficiente pentru a atinge obiectivul principal de a păstra Ikstraklasa. Și deja vineri, meciul cu următorul vecin din tabel – Legia Warszawa.

Wisla Cracovia – Gornick China 0-0

cartonașe galbene: Fazlagić – Krykun

Vistula: Biegański – Gruszkowski, Colley, Frydrych, Hanousek – Fazlagić, Kuvejlić (72′ Skvarka) – Młyński (46′ Hugi), Savić (82′ Żukow), Cisse (59′ Fernandez) – Ondrasek (59′ Kliment)

Miner: Gostomsky-Gerson, Rymanjak, Leandro-Golinsky, Jules, Drewiniak (86′ Garcia), Crikon (67′ Dziwinel) – Ainja, Joska (78′ Wędrychowski) – piączka (86′ Banaszek)

Regulă: Damien Koss (Wejherowo)

telespectatori: 10269