Poloneza perfectă. Oponenții au fost zdrobiți

Poloneza perfectă.  Oponenții au fost zdrobiți

Magdalena Frosch și Alija Rosolska au asigurat Polonia pentru un al patrulea punct în meciul cu România din Cupa Billie Jean King. Echipa gazdă a încheiat meciul cu un echilibru perfect de 4-0 și va juca în turneul final.

Rafai Smolensky

Magdalena Froch

WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Imagine: Magdalena Fręch

Conform regulilor, când scorul este 3: 0 pentru una dintre echipe, al patrulea meci de simplu nu se joacă, dar dublu se joacă imediat. Biało-Czerwony și-a asigurat promovarea la turneul final după doar trei meciuri, așa că au fost dubli la Centrul Sportiv Radom (așa-numitul cauciuc mort, care nu mai este important pentru scorul final).

Căpitanul David Sylt nu a decis să remanieze și le-a numit pe duo-ul Magdalena Frosch și Alija Rosolska să joace. Căpitanul Horia Tecao a lăsat-o pe Andrea Mito dar partenerul ei a fost Mihaela Buzărnescu, care a înlocuit-o pe Andrea Brisacario. Naționala Poloniei a câștigat la dublu cu 5:7, 6:3, 10-5.

Românii s-au luptat pentru un punct de onoare în ciocnirea cu polonezele. Gazdele au primit primul punct de break, dar nu au reușit să spargă pasa lui Buzărnescu. Premiera a fost câștigată de România, care a preluat serviciul Rosolska. Reprezentanții noștri au răspuns imediat și după 10 meciuri a fost egal. Apoi adversarele au încercat să mai facă pauză cu pasa lui Rosolska, iar după ce a schimbat tabăra lui Mitu, aceasta a câștigat cu 7:5 în prima lansare.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewspsport: Ah, acesta este Neymar. Se rostogolea pe pământ!

Polonezele au început cu grijă al doilea grup. Au marcat break pe site-ul Buzărnescu, dar concurenții lor au răspuns imediat. În al optulea meci, Piao Zeroni a marcat pauză cu conducerea lui Mito. Fręch nu a fost surprinsă de propriul serviciu, iar jucătoarele noastre de tenis au câștigat cu 6:3 în a doua parte a jocului.

READ  Real Madrid - Cadiz. O senzație la Madrid. Real Madrid a fost întreruptă. Liga

Deoarece a existat o egalitate după două seturi, setul decisiv a fost super-play în ruperea egalității la 10 puncte. În acest meci, Piao Zeroni a trecut rapid la 4-1, dar adversarii au început goana și au dus la egalitate 5. Apoi Rosolska a arătat clasa, trimițând mai întâi un revers grozav pe linie, apoi un șut. Zdrobirea câștigătorului, Fręch, le-a oferit polonezilor patru mingi de meci. Serviciul excelent al unei doamne experimentate din Varșovia a pus capăt întregii întâlniri.

Prin urmare, Polonia a învins România cu 4-0 și și-a asigurat ascensiunea la turneul final al Cupei Billie Jean King. Vor participa 12 echipe. Data și locația exactă a competiției nu sunt încă cunoscute.

Polonia – România 4: 0Radomskie Centrum Sportu, Radom (Polonia)
Calificare pentru turneul final, teren dur interior
Vineri – Sambata 15-16 aprilie

Jocul 1.: Magda Lynette – Irina Camelia Peugeot 6:1, 4:6, 6:2
jocul 2.: Iga-ți buzele – Mihaela Pozarnescu 6:1, 6:0
jocul 3.: Iga-ți buzele – Andrea Brisacario 6-0, 6-0
jocul 4.: Magda Linate – Mihaela Buzarnescu nu a jucat
jocul 5.: Magdalena Fręch / Alicja Rosolska – Mihaela Buzarnescu / Andrea Mito 5:7, 6:3, 10-5

Joc grozav în meciul Hubert Hurkacz. Rupe egalitatea hotărât din nou!