Polonezele nu au jucat la Varșovia. Deschidere efectivă pentru femeile italiene

Polonezele nu au jucat la Varșovia.  Deschidere efectivă pentru femeile italiene

Din cauza ploii, Martina Kopka și Wironica Falkoska, marți, nu și-au jucat meciurile de la Campionatele WTA 250 de la Varșovia. Jucătoarea de tenis italiană Yasmine Paolini a intrat activ la eveniment.

Łukasz Iwanek

Trofeul Martina

MATERIAL DE PRESĂ / Lotus BZT Polish Tour / Foto: Martina Kupka

Doar trei meciuri au fost încheiate marți la Varșovia. Martyna Kubka (WTA 472) și Weronika Falkowska (WTA 346) nu au intrat în instanță. Prima a fost să o înfrunte pe italianca Elisabetta Cocciareto (WTA 105), iar a doua a fost să o înfrunte pe croată Petra Martic (WTA 56). Ambele poloneze vor juca meciurile din primul tur miercuri.

Yasmine Paolini (WTA 58) l-a spart pe Danka Kovinic (WTA 81) cu 6:1, 6:1. În 62 de minute, italianul a folosit șase dintre cele 11 puncte de break. Ea a câștigat 56 din cele 92 de puncte pe care le-a jucat (60,9%). Sezonul trecut, Paulini a câștigat primul său titlu de simplu WTA Tour la Portoroz.

Cealaltă concurentă a italiencei va fi Clara Borrell (WTA 131), care a învins-o pe Anna Karolina Schmiedlova (WTA 78) cu 7:6 (5), 6: 1. Franceza a apărat patru piese de set în al 12-lea joc al primului set. Într-un meci de 1 oră și 47 de minute, ea a recuperat 10 dintre cele 13 puncte de break și a folosit cinci din șase oportunități de breakout.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: Așa s-au distrat reprezentanții Poloniei

Ana Bogdan (WTA 108) a câștigat cu 6:4, 7:6 (3) Nuria Barezas-Diaz (WTA 55) după 1 oră 57 de minute. Românca a compensat dezvăluirea în ambele grupe. În primul a revenit de la 0: 2, iar în al doilea a făcut de la 2: 5. În al doisprezecelea joc al celui de-al doilea joc am apărat set-ball.

READ  Fabrica succesului acum și mai târziu

Trei meciuri au fost abandonate. Una dintre ele este lupta pentru titlul de apărare pentru Marina Zaniuska (WTA 99). Belgiana pierde cu 3:6, 1:3 cu ucraineana Katerina Bindel (WTA 190).

BNP Paribas Poland OpenVarșovia, Polonia)
WTA 250, terenuri pe zgură, premiu total în bani de 251,7 mii. dolar
Marți 26 iulie

Prima rundă de simplu:

Jasmine Paolini (Italia, 10 ani) a trecut de Danka Kovinic (Muntenegru) cu 6-1, 6-1.
Ana Bogdan (România) o învinge pe Nuria Barezas Diaz (Spania 7) cu 6-4 7-6 (3).
Clara Borrell (Franţa) a învins-o pe Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia) cu 7-6 (5), 6-1.
Anna Bondar (Ungaria, 6) vs Kristina Mladenovic (Franța) 6-1, 3: 3 * vor fi completate
Katerina Bendel (Ucraina) – Marina Zaniuska (Belgia, 11) 6:3, 3:1 * se va completa
Raluca Serban (Cipru, Q) – Gabriella Lee (Romania, LP) 6:3, 2:6, 4:2 *de completat

Chwalińska fără optimism zgomotos după victorie. „Mi-a fost greu să găsesc ritmul”