Polonezii nu își vor apăra titlul de campionat. Al treilea meci, a treia înfrângere la Cupa Mondială U-23

Polonezii nu își vor apăra titlul de campionat.  Al treilea meci, a treia înfrângere la Cupa Mondială U-23

Înfrângerea în fața Austriei de la ora 15:21 în timpul Campionatului Mondial FIBA ​​​​3×3 desfășurat la Lublin înseamnă că polonezii nu vor apăra Campionatul Mondial FIBA ​​U23 de baschet 3×3 – polonezii nu își vor apăra titlul de campionat la Lublin pentru că nu se vor califica. la sferturile de finală.

Pentru a adăuga o notă dulce evenimentului desfășurat la Lublin, echipa gazdă a câștigat singurul meci din faza grupelor împotriva României cu un scor de 22:12, dar înainte de asta adversarii noștri erau deja siguri că se califică la următoarea etapă de meciuri.

Polonezii au jucat în următoarea formație: Andrzej Krajewski, Michal Krawczyk, Michal Lesz și Jan Pielischuk.

În celelalte meciuri din grupa a doua care s-au desfășurat vineri, a câștigat Franța, care a fost complet victorioasă în fața Beninului cu 21-9 și Austriei cu 21-17. Mai mult, România a învins Beninul cu scorul de 18:12, înainte de ultimul meci împotriva Poloniei, și și-a asigurat avansarea în sferturile de finală.

Duminică, în sferturile de finală, Franța va înfrunta Lituania, în timp ce România va înfrunta Statele Unite.

Sâmbătă seara, naționala feminină a Poloniei are șanse mari să se califice în sferturile de finală, după ce a învins Grecia cu 18:16 și Tunisia cu 21:15. O victorie asupra Lituaniei sau Germaniei va asigura participarea printre cele mai bune opt echipe din lume. Fanii de la Lublin le vor sprijini pe Aleksandra Peszolarska, Bosina Potter, Justyna Rudzka și Aleksandra Zemborska, o jucătoare a echipei locale Polske Kokier AZS UMCS, pentru a atinge acest obiectiv.

READ  Căutați întăriri. Te-ar tenta acel preț să atragi un actor român?

În cadrul turneului vor concura 20 de echipe naționale feminine și masculine, împărțite în grupe de cinci echipe, dintre care cele mai bune două echipe se vor califica în sferturile de finală. Meciurile decisive din divizia pentru medalii vor avea loc duminică, 1 octombrie.

În versiunea 3×3 a Arenei de baschet, în peisajul pitoresc din Piața Castelului Lublin, puteți vedea nu doar cei mai buni jucători tineri din lume. Înainte de meciurile de seară ale naționalelor Poloniei, muzică hip-hop este oferită de studioul UDS Lublin, iar sâmbătă vor avea loc demonstrații atractive de biciclete ale vicecampionului mondial Karol Sirwin, precum și demonstrații de scufundări susținute de scafandrii Piotr Grabo Grabowski. , Filip Pawelek, Dmytro Krywinko și Bartosz Szod.

Intrarea la toate meciurile și evenimentele este gratuită.