Polonia a pierdut la Sankt Petersburg cu Slovacia 1: 2

Polonezii au fost favoriții pentru acest meci

Echipa națională a Poloniei a fost considerată cel mai probabil candidat în confruntările cu slovacii. S-au clasat mai sus în clasamentul FIFA (locul 21, slovacii 36), au avansat la Euro de pe primul loc în grupa lor și rivalii lor – numai după meciurile din play-off.

O șansă a fost dată din primele minute în echipa alb-roșie, printre altele Carol Linetti. Dar pentru căpitan Robert Lewandowski Acea întâlnire a fost de 120 în echipa națională.

Compoziția principală a slovacilor a fost, printre altele, fundașul Lech Pozna Lubomir Satka și jucătorii care au jucat în liga poloneză în trecut – Lukas Haraslin și Ondrej Duda.

La Sankt Petersburg, fanii – din cauza restricțiilor din timpul pandemiei – ar putea ocupa jumătate din locuri, deși tribunele au fost în cele din urmă umplute într-un grad mai mic. Aproximativ trei mii de fani au venit din Polonia.

Prima repriză a fost slabă în ceea ce privește performanța alb-roșu

Evoluția primei reprize nu a confirmat că Polonia se situează mai sus decât Slovacia. Desigur, acuzațiile Paolo Sossi Au început cu entuziasm, în primul sfert de oră au avut avantajul, dar nu a ieșit nimic.

Slovacii atacau mai puțin, dar mai periculos. În minutul 14, după șutul lui Duda, mingea a trecut aproape de poartă Wojciech Szczesny.

Patru minute mai târziu acuzațiile Stefana Tarkovica Preia conducerea. pe partea stângă a Robert Mac | trecut fără probleme متاع Bartosz Berezinsky Si plin joviacA alergat spre poartă și a tras un șut în așa-numitul colț scurt. Mingea a sărit de pe stâlp, apoi a apărut Chesney și a căzut în poartă. Oficial, golul a fost numărat ca un portar polonez.

READ  Centrul comercial Toruń revine la numele său anterior. De ce o astfel de decizie?

Acesta este cel mai rapid obiectiv special din istoria Campionatului European de Fotbal.

Din acel moment, slovacii s-au simțit mai încrezători. În minutul 27, centrul activ al terenului, Jurai Koka, a lovit lovitura chiar peste bară.

Până la sfârșitul primei reprize, echipa poloneză nu a tras niciun șut. Lewandowski, Lineta, Pyotr Zelensky și Gerges Krechowiak au încercat, dar nu au reușit.

Început excelent pentru a doua parte a meciului – lovindu-l pe Linetti imediat după pauză

Dar a doua repriză a început strălucit pentru polonezi. De îndată ce începe meciul, ei atacă poarta adversarului. Trimiteți mesaje A traversat din stânga și l-a învins pe portar cu un șut ușor și agil Martin Dubravka.

Potrivit UEFA, golul a fost marcat în a 32-a secundă din a doua parte a meciului. Acesta este al doilea cel mai rapid gol marcat în a doua repriză din istoria Campionatului European. Recordul îi aparține românului Marcel Corras în timpul campionatului din 1984 (la 21 de secunde după reluarea meciului).

Egalizarea i-a dat lui Souza mai multă energie, iar slovacii păreau surprinși de pierderea imediată a obiectivului de ceva vreme. Așa a fost cazul până în minutul 62, când Grzegorz Krychowiak a trebuit să părăsească terenul pentru un fault și un al doilea cartonaș galben.

După cartonașul roșu al lui Krychowiak, slovacii au preluat din nou conducerea

Șapte minute mai târziu, slovacii au avansat din nou, subliniind că cel mai puternic punct al lor au fost jocurile fixe. După o centrare la colț, mingea i-a căzut la picioare Milana Skriniara, L-a învins pe principalul fundaș al Inter Milan Szczecinny cu un șut sigur.

READ  Infantino: Trebuie să găsim o cale ca africanii să nu moară în Mediterana

Din acel moment, slovacii au început să domine cursul meciului, precum și în cea mai mare parte a primei reprize. Au încetinit jocul, și-au trecut mingea reciproc defensiv și au eliminat amenințarea din propria poartă fără mari probleme.

Doar schimbările de la sfârșitul jocului făcute de Souza au consolidat recuperarea echipei albe și roșii. În timpul accidentării a existat șansa de a remiza de două ori, dar la 90 + 1. Lovitură precisă Jean Bednarek S-a dovedit a fi destul de inexact și după patru minute Karol Schwedersky Nu a reușit să-l învingă pe Dubravka.

Cu toate acestea, rezultatul nu s-a mai schimbat, ceea ce îi pune pe polonezi într-o poziție dificilă. Următorii concurenți sunt considerați mai puternici decât Slovacia – Spania (19 iunie la Sevilla) și Suedia (23 iunie la Sankt Petersburg).

Spania va juca al doilea meci din grupa E luni 21 la Sevilla cu Suedia.

Grupa E: Polonia – Slovacia 1: 2 (0: 1)

Goluri: 0: 1 Wojciech Szczęsny (18 – special), 1: 1 Karol Linetty (46), 1: 2 Milan Skriniar (69).

Cartonaș galben – Polonia: Grzegorz Krychowiak. Slovacia: Thomas Hobokan. Cartonaș roșu după al doilea galben – Polonia: Grzegorz Krychowiak (62).

Judecător: Ovidiu Hategan (România). 12862.

Polonia: Wojciech Szczęsny – Bartosz Bereszyński, Kamil Glik, Jan Bednarek, Maciej Rybus (74. Tymoteusz Puchacz) – Kamil Jóźwiak, Karol Linetty (74. 85. Karol Schwederski) – Robert Lewandowski.

Slovacia: Martin Dubravka – Peter Pekarek (79. Martin Kocelnik), Lubomir Satka, Milan Skriniar, Tomas Hobokan – Lukas Haraslin (87. Michael Doris), Juraj Koca, Marek Hamsik, Jacob Hrumada (79. Patrick Hrosovsky), Robert Mack ( 87. Thomas Suslov) – Ondrej Duda (90 + 1. Jan Gregus).

READ  Felicitări Cesare Colizza. Echipa noastră este una din opt.
| roșu: sk, bsd