Polonia este alături de Serbia, Danemarca și România la Campionatul Mondial de handbal

Dezactivați dispozitivul de blocare a anunțurilor și reîmprospătați pagina.

Meciurile de marți din Grupele A și E au fost punctul culminant al competiției din prima etapă a Campionatului Mondial. Rezultatele meciurilor din Grupa E erau pe care polonezele le așteptau – și de asta depindea programul meciurilor viitoare.

În primul rând, a fost selectat ultimul concurent pentru lotul feminin polonez.

Sârbii au învins echipa chiliană cu scorul de 30:16 (10:6), asigurând promovarea pe locul trei în grupă. Ulterior, femeile daneze și românce s-au întâlnit. După primele minute aprige ale meciului, echipa gazdă a Cupei Mondiale și-a dominat adversarii și a condus grupa cu un scor de 39:23 (21:10).

Astfel, danezii vor începe turul doi al turneului cu 4 puncte, la fel ca nemții care au fost cei mai buni în grupa poloneză. Echipa poloneză, cu două puncte (pentru victoria asupra Japoniei de la 32:30 și înfrângerea împotriva germanilor de la 17:33), va continua competiția de pe locul patru.

Polonezii mai au trei meciuri rămase în etapa a doua a turneului.

Meciul împotriva sârbilor va începe joi, 7 decembrie, de la ora 15:30. Meciul va avea loc pe stadionul Jyske Bank Boxen din Herning. Două zile mai târziu, sâmbătă, 9 decembrie, se vor înfrunta la 20:30 cu Donkey. Ei sunt programați să se înfrunte cu românii luni, 11 decembrie (18.00).

Planul de a difuza meciurile echipei naționale a Poloniei în etapa principală a Cupei Mondiale 2023 prin Viaplay: