Polonia – Estonia. Evaluările polonezilor după semifinalele calificărilor – calificări la Euro 2024

Polonia – Estonia.  Evaluările polonezilor după semifinalele calificărilor – calificări la Euro 2024

Întâlnirea, care a avut loc pe Stadionul Naţional PGE din Varşovia, a avut o importanţă deosebită pentru ambele echipe în contextul desfăşurării Campionatului European din acest an.

Polonezii, care rămân în lupta pentru promovare, au câștigat cu 5:1 și vor juca în finala împotriva Țării Galilor de la Cardiff (26 martie). Consultați ratingul nostru al jucătorilor albi și roșii de pe teren.

Polonia – Estonia. Evaluări albe și roșii

Portarul lui Juventus era practic fără serviciu joi. A avut mingea doar de câteva ori când a reluat de la metrul cinci. Nu și-a menținut concentrarea, pentru că estonienii au avut un singur șut pe poartă, pe care portarul cu experiență l-a ratat foarte ușor.

Jucătorul lui Arsenal a fost unul dintre cei trei fundași centrali. Îi plăcea să joace fotbal în atac. A condus acțiuni de atac pe partea stângă, formând un duo de succes cu Zalewski.

Nu s-a întâmplat prea mult pe flancul drept, de unde performanța mai slabă a lui Bednarek. Jucătorul de la Southampton a strălucit în minutul 15 când i-a depășit lui Zalewski o pasă lungă după o greșeală, ceea ce a determinat ca arbitrul să-i arate cartonaș galben unuia dintre estoni. Nu a reușit să înscrie niciun gol pentru echipa vizitatoare, din cauza distanței mari față de concurentul său.

Fundașul Veronei a fost singurul stâlp al terenului care a petrecut mai mult timp în propria jumătate. A împărțit mingile cu pricepere, deși rar se hotărâse să facă mișcări riscante.

Jucătorul de la Ludogoreț nu s-a confruntat cu o sarcină grea pe Stadionul Național PGE. A controlat ritmul meciului, iar în minutul 22 a oferit un pasaj din adâncime pentru poarta lui Frankowski. Cu puțin peste un sfert de oră înainte de finalul meciului, a marcat și un gol minunat de la distanță lungă, marca lui în Bulgaria. Bun joc!

Jakub Piotrowski a jucat un meci grozav împotriva Estoniei

Este greu de spus ceva mai mult despre performanța jucătorului Atlanta United decât ceea ce s-a întâmplat. Nu a pierdut mingea cu ușurință și a jucat mai puțin decât fundașii.

Przemyslaw Frankowski – 4

Mijlocașul Lens a fost invizibil pentru perioade lungi, deoarece jocul s-a jucat în principal pe partea stângă a terenului, mai degrabă decât pe dreapta. În cel mai crucial moment, în minutul 22, și-a arătat inteligența, depășind-o pe fundaș într-o situație unu-la-unu și transformând cu încredere pasa lui Piotrowski în gol. A plecat cu o accidentare ușoară în prima repriză.

imagine

Polonia și Estonia s-au confruntat în semifinalele calificărilor la Euro 2024

Un joc mediu pentru un mijlocaș care nu a jucat regulat pentru Napoli recent. Tânărul de 29 de ani a fost rareori „în joc”, având în vedere abilitățile sale. În minutul 49, a fost la locul potrivit la momentul potrivit și a marcat o lovitură de cap în plasă de la o distanță apropiată.

Jucătorul Barcelonei a evoluat mai bine decât partenerul său de atac, dar de obicei ne așteptăm la mai mult de la căpitanul Roșilor-Albi. Tânărul în vârstă de 35 de ani și-a găsit de mai multe ori coechipierii cu pase frumoase și a reușit să ofere un assist pentru golul lui Piotrowski.

A intrat în minutul 46. Au trecut mai puțin de zece minute și a suferit o accidentare la picior și a trebuit să fie înlocuit de Bučac.

A intrat în minutul 56. A încercat și a încercat, dar în cartea arbitrului a primit doar cartonaș galben.

Sebastian Szymanski – 3,5

A intrat în minutul 73. În plus, un gol după o pasă grozavă a lui Zalewski care a fost foarte bun în acea zi.

A intrat în minutul 73. Nu s-a remarcat în niciun fel.

A intrat în minutul 73. Va fi amintit în principal pentru comportamentul său în poarta oaspeților. Alunecarea lui i-a costat apărării poloneze o porțiune curată.

Polonia – Estonia 5:1 (1:0)