Polonia-Suedia: Ce joc, ce emoție

Până în minutul 45 a fost una dintre cele mai bune performanțe ale naționalei din ultimii ani. Handbalistii polonezi au tras concluzii din recenta bataie si i-au amenintat serios pe campionii Europei Suediei.

Marcin Gorczynski

Przemyslav Kragowski

WP SportoweFakty / Sebastian Maciejko / Imagine: Przemysław Krajewski

În urmă cu două luni, în timpul Euro 2022, polonezii tocmai urmăreau când suedezii conduceau o serie de ghișee până când au dat afară la 28:18. Antrenorului Patrick Rumble i sa oferit o mulțime de materiale pentru a analiza și a elaborat cu atenție planul de meci, care de data aceasta a fost (aproape).

În primul rând, polonezii au evitat pentru o lungă perioadă de timp un număr atât de mare de greșeli, ceea ce – așa cum a numit-o Mukhtar – a fost o sinucidere sportivă cu un concurent din această clasă ca campioni europeni. În primele 30 de minute, Piao Ziruni nu a fost certat de un contra. Apărarea a funcționat bine, iar liderii suedezilor nu au mai avut timp să înceapă, pentru că în situație de urgență, Adam Morawski era în poartă. Campioana Orlen Arena s-a simțit ca un pește în apă, a luat două penalty-uri înainte de pauză și a oprit alte șapte lovituri. Nu a avut nicio diferență dacă a stat întins pe teren după placarea anterioară sau dacă apărarea l-a ajutat puțin. A fost o jumătate de portar fantastic.

Dacă nu era foarte colorat, polonezilor le-a luat mult timp să confirme. Au marcat primul gol abia în minutul opt și au revenit de mai multe ori de la Peter Johansson, dar apoi a fost mult mai bun. Mingea a ajuns la roată, după un start lent, Szymon Działakiewicz a accelerat. L-am urmărit cu un interes deosebit, pentru că după accidentările lui Rafai Przybylski și Michai Daszyk, susținea examenul de absolvire a liceului în echipa națională. De-a lungul timpului, a început să pătrundă dinamic în apărare și să deschidă calea circulară către poartă.

READ  Designul hotelului Krakowska Kamienica de lângă Castelul Regal Wawel a fost selectat drept câștigător al concursului PLAN Prize! - Imobiliare

Urmărește videoclipul: Fosta vedetă a sportului încearcă din răsputeri la un spectacol de dans. El face asta

Dacă scorul părea promițător după prima repriză, au fost aproximativ 40 de minute interesante. Jakob Skrzenyarz a intrat în poartă cu mare stil și a spart un atacant superb precum Humpus One, iar polonezii au folosit aproape orice ocazie în față, inclusiv. Mulțumim lui Arkadiusz Moryta de încredere. Uneori a avut noroc ca și cu aruncarea lui Michał Olejniczak, dar avansul de la 18:14 a alimentat credința cu mare succes.

Deși polonezii au avut mari rivalități uneori, demonii au luat în stăpânire pe ei. Dawid Dawidzek a ratat marea poziția a treia a circuitului (la scurt timp după cea de-a patra), gardianul a ratat și el, pe drum a existat și o lovitură de pedeapsă pentru un fault de înlocuire. Suedezii cu ași precum Jim Gottfriedsson își refă atacul și la 10 minute de la finalul meciului meciul a început ca un nou început (20:20). Neînvins cu două penaltyuri sparte, jucătorul de la Flensburg a tras câteva pase decisive ale lui Gottfriedsson.

Campionii Europei și-au arătat în sfârșit nivelul și, așa cum se cuvine suedezilor cu sânge rece, au dat lovituri fatale. Niklas Ekberg și Jonathan Karlsbugaard și-au dezbrăcat iluziile, deși performanța a fost foarte bună și cu polonezii mergând mai bine la final, favoriții au fost la zid.

Episoade scurte demne de remarcat cu doi tineri de 19 ani care trimit mesaje. Jakub Bedzekowski și Andrei Widomski nu au ieșit încă din prima ligă și au avut prima întâlnire cu campionii Europei fără probleme.

Polonia – Suedia 24:27 (12:11)

READ  Manual HiT aprobat pentru utilizare în școli

Polonia: Morawski, Skrzyniarz – Olejniczak 2, Walczak 2, Moryto 8, Krajewski 2, Działakiewicz 4, Dawydzik 1, Sićko 3, Czuwara 1, Syprzak 1, Będzikowski, Chrapkowski, Pietzakowski, Fedec.

Crezi că polonezii au făcut un meci bun cu suedezii?