Polonia – Venezuela. Jucătorii de volei luptă pentru a doua victorie [NA ŻYWO]

Polonia – Venezuela.  Jucătorii de volei luptă pentru a doua victorie [NA ŻYWO]

Volei la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020. Jucătorii lui Vital Heinen joacă astăzi împotriva Venezuelei. Naționala Poloniei are șansa de a câștiga a doua victorie și de a-și îmbunătăți poziția în clasamentul grupei A Urmați rezultatul meciului Polonia și Venezuela cu noi!

Meciul trebuia să înceapă la 9:25, dar a fost amânat de un meci de cinci seturi în Argentina și Franța. Întâlnirea a început la 10:16.

Fanii polonezi au avut motive să fie fericiți chiar înainte de fluierul de start, pentru că s-a dovedit că sănătatea lui Michau Kubic era mai bună și căpitanul era destinat să joace încă din prima procedură. Au existat mai multe schimbări în gama. Antrenorul Vital Heynen a vrut să le ofere o pauză lui Bartosz Couric și Wilfredo Leon, așa că soukasz Kaczmarek și Kamil Semeniuk au apărut în top șase.

La fel ca în meciurile anterioare, naționala Poloniei a avut o problemă cu acuratețea sa la începutul meciului. Cu toate acestea, nervozitatea a fost rapid controlată. După atacul slash al lui Michael Kubik am obținut trei puncte (9: 6). Acțiunile ulterioare au fost dictate de alb și roșu. Fabian Drzega a trimis deseori mingi mijlocașilor, iar Mateusz Bennick și Jakub Kochanowski și-au luat șansele în atac (16:10). Polonezii și-au mărit avantajul linsului la Seminyuk și au câștigat setul fără probleme (25:16).

Polonia va juca încă două meciuri de grup. Iată tabelul cu începutul alb și roșu:

• Polonia – Japonia (vineri, 30 iulie, 07:20)
  • Polonia – Canada (duminică, 1 august, 2.00)

Verifica! Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020: urmărim începuturile polonezilor [NA ŻYWO]