Probleme cu clasarea secundă la Hamburg. Sirul americancei continuă

Probleme cu clasarea secundă la Hamburg.  Sirul americancei continuă

Anett Kontaveit nu a fost impresionată de forma ei de luni de zile. Jucătoarea de tenis estonă a avut probleme în meciul cu românca Irina Bara de la WTA 250 de la Hamburg. Americanca Bernarda Pera a câștigat al optulea meci consecutiv.

Lukas Ivanek

Annette Condweed

Getty Images / Ryan Pearce / Fotografie de: Anett Kontaveit

Anett Kontaveit (WTA 2) a avut un început bun în 2021 și 2022. Din august până în februarie, a jucat în șapte finale, câștigând cinci dintre ele. La Doha a pierdut cu Ika Svidek 2: 6, 0: 6. La începutul primăverii, o femeie din Estonia a fost testată pozitiv pentru COVID-19. După aceea, nu a mai putut face față instanței. Din șase meciuri, doar unul a ajuns în sferturile de finală. A fost eliminat de la Roland Garros în primul tur și a câștigat un meci la Wimbledon.

În Hamburg, Kontaweid a fost numărul unu. Marți a revenit de la 3-5 în setul al doilea pentru a o învinge pe Irina Para cu 6-3, 7-6 (3) (WTA 125). În 96 de minute, estonianul a trecut de patru ori și a transformat șase dintre cele 12 puncte de break. În turul doi, adversara ei a fost jucătoarea suedeză Rebecca Pettersson.

Aleksandra Krunik (WTA 75) a învins-o pe Sabina Lisicka (WTA 487) cu 6: 4, 6: 2 în 70 de minute. Srpka a mers 30 pentru 36 cu prima sa pasă. El a respins patru din cinci puncte de break și a luat serviciul germanului de patru ori. Bernarda Pera (WTA 81) a câștigat cu 6: 0, 6: 4 împotriva Elenei-Gabriela Ruse (WTA 69). În meciul de 87 de minute, românul a comis 11 duble greșeli. Americanul a convertit șapte din 10 oportunități de descoperire. Pera a câștigat titlul la Budapesta săptămâna trecută și l-a învins pe Krunick în finală.

READ  Bucuria schimbătoare a femeilor cehe. O zi grozavă pentru femeile spaniole din Sydney

Urmărește videoclipul: #dziejewspport: Iată cum arată sărbătorile unui reprezentant polonez

În turul doi, jucătorul american o va înfrunta pe Joan Zucker (WTA 165), care s-a impus cu 6: 4, 0: 6, 6: 4 pe Jule Niemeier (WTA 102) după o oră și 56 de minute. Ambii tenismeni au avut nouă puncte de break. Elvețianul a ratat pasa de șase ori și a lovit șapte break-uri. Germana a ajuns anul acesta în primul sfert de finală de Grand Slam la Wimbledon.

Andrea Petkovic (WTA 67) și Katerina Siniakova (WTA 96) sunt deja în sferturi de finală. Germana a marcat 30 de puncte din 35 cu prima sa pasă și a câștigat cu 6: 4, 6: 3 împotriva lui Misaki Doi (WTA 107). Îl va întâlni pe Konaveed sau Pietersen în sferturi. Cehoaica a învins-o pe Laura Bigozzi (WTA 120) cu 6: 1, 6: 1 în 67 de minute. Siniakova a câștigat patru puncte de break și a schimbat un break în cinci din șapte.

Prima rundă de simplu:

Annette Kontaveit (Estonia, 1/WC) cu Irina Para (România) 6-3, 7-6 (3)
Bernarda Pera (SUA) cu Elena-Gabriela Roos (România, 9) 6-0, 6-4
Aleksandra Krunic (Serbia) – Sabina Lisicka (Germania, Que) 6-4, 6-2
Joan Zucker (Elveția, Que) b Jul Niemeyer (Germania) 6-4-0-6 6-4

Citeste mai mult:
Un miting fantastic pentru titlu. Budapesta are un nou campion la turnee
Două seturi într-o confruntare dintre Croația și Serbia. Îl cunoaștem pe campioana turneului de la Lausanne

READ  Am exportat o jumătate de milion de tone de mere dulci în 7 luni. Cel mai mare destinatar este România