Probleme neașteptate cu Madison Keys. Campionul olimpic și-a întâlnit adversarul

Probleme neașteptate cu Madison Keys.  Campionul olimpic și-a întâlnit adversarul

Americanul Madison Keys a întâmpinat probleme neașteptate în setul secund al unui meci împotriva estonei Kaia Kanepi la turneul WTA 1000 din Indian Wells. Primul concurent a fost întâlnit de campioana olimpică elvețiană Belinda Pinault.

Łukasz Iwanek

Madison Keys

PAP / EPA / RAY ACEVEDO / În imagine: Madison Keys

Urmăriți meciurile Iga Świątek pe CANAL + și pe canalplus.com
Jucătorii de tenis concurează în prestigiosul campionat Indian Wells pentru prima dată din martie 2019. Sezonul trecut, evenimentul nu a avut loc din cauza pandemiei COVID-19, iar în sezonul actual a fost mutat în octombrie. Madison Keys (WTA 50) a apărut în runda a doua învingându-l pe Kalia Kanepi cu 6: 0, 7: 5 (WTA 60). Americanul conducea cu 6-0, 3-0 să piardă cinci jocuri consecutive. Ea și-a recâștigat echilibrul și a terminat meciul în două seturi.

În termen de 69 de minute, Keys a obținut 25 din 35 de puncte cu prima ei pasă. A fost spartă de două ori și ea însăși a folosit șase din cele 12 puncte de break. În turul doi, ea o va înfrunta pe ruso-americană Anastasia Pavlyuchenkova, care a ajuns în finala Roland Garros din acest an. Aceasta este a opta apariție a lui Keyes în Indian Wells. Cel mai bun rezultat al ei a fost 1/8 din finala din 2017.

Shelby Rogers (WTA 44) a câștigat 7: 6 (2), 6: 2 cu Anhelina Kalinina (WTA 62). În meciul care a durat două ore și cinci minute, ucraineanul a făcut 13 duble greșeli. Americanul a schimbat șase din 13 șanse pentru o pauză. Următoarea ei adversară va fi campioana olimpică elvețiană Belinda Pinault.

READ  Dariusz Szpakovsky și Mateusz Borek au arătat cheia succesului în meciul împotriva Suediei. „Imposibil de suportat”

Urmăriți videoclipul: internauții își frecă ochii. Ce a făcut vedeta poloneză ?!

Marta Kostyuk (WTA 58) a câștigat cu 6: 3, 1: 6, 6: 2 Shuai Zhang (WTA 48). El a făcut 11 încălcări în 92 de minute, dintre care șase pentru femeile ucrainene. Su Wei Hsieh (WTA 96) a învins-o pe Madison Pringle (WTA 88) cu 6-1, 7-6 (4). În al doilea set, taiwanezul a ieșit 0: 2 în 5: 3. A fost promovată pentru a șaptea minge (trei risipite în al zecelea joc).

Alize Cornet (WTA 64) a câștigat cu 6-3, 7: 6 (5) împotriva Elena-Gabriela Ross (WTA 92) după două ore și nouă minute. În primul set, francezii s-au întors cu 0: 2. În al doilea joc, a compensat pierderile de la 2: 4. Pe drum, a făcut două contracariuri în a zecea repriză. Pe tot parcursul meciului, Cornet a făcut 11 duble greșeli, dar a marcat și șase pauze.

BNP Paribas Bank este deschisăIndian Wells (SUA)
WTA 1000, Hard Court, fond de premii de 8.761 milioane de dolari
Miercuri 6 octombrie

Meci simplu feminin runda 1:

Madison Keys (SUA) – Kaya Kanepi (Estonia) 6: 0, 7: 5
Marta Kostyuk (Ucraina) – Shuai Zhang (chineză) 6: 3, 1: 6, 6: 2
Alize Cornet (Franța) a învins-o pe Elena Gabriella Ross (România, Q) cu 6-3 7-6 (5).
Alexandra Sosnowic (Belarus) a învins-o pe Maria Camila Osorio Serrano (Columbia) cu 6-0, 6-4.
Shelby Rogers (SUA) – Anilina Kalinina (Ucraina) 7: 6 (2), 6: 2
Su Wei Hsieh (Taguan) – Madison Pringle (SUA) 6: 1, 7: 6 (4)
Arantexa Ross (Olanda) – Alycia Parks (SUA, Q) 6-0, 6-1
Teresa Martinkova (Republica Cehă) a învins-o pe Ashleen Krueger (SUA) cu 6-2, 7-6 (1).
Yasmine Paolini (Italia, LP) a învins-o pe Mai Hontama (Japonia, Q) cu 6-0, 3-6, 6-2

READ  Golul mi-a dat speranță. Presa slovacă a scris doar despre unul după meciul de la Lech