Problemele campioanei US Open în deschidere. Thriller în România

Problemele campioanei US Open în deschidere.  Thriller în România

Britanica Emma Radocano nu a evitat necazurile la turneul WTA 250 de la Cluj-Napoca. Slovena Kaja Jovan și românca Jacqueline Christian au jucat un thriller uimitor.

Łukasz Iwanek

Emma Radukano

PAP / EPA / JOHN G. MABANGLO / În imagine: Emma Raducano

Două dintre campioanele de Grand Slam, Simona Halep și Emma Radocano (WTA 23), s-au prezentat la startul turneului de la Cluj-Napoca. Românca joacă miercuri primul meci. Marți, britanicii au învins Bologna Herkog (WTA 124) cu 4: 6, 7: 5, 6: 1. În primul set, câștigătoarea de la US Open a pierdut conducerea cu 4: 1. De la 5: 5 în al doilea set, ea a câștigat opt ​​din nouă meciuri consecutive.

În meciul care a durat două ore și 27 de minute, Răducanu i-a dat o pasă de două ori și a folosit ea însăși patru din cele 17 puncte de break. Acesta a fost doar al doilea ei meci de la câștigarea US Open. În Indian Wells, femeia belarusă, Alaksandra Sasnowicz, se dovedește a fi mai bună decât ea. Concurenta britanică va fi românca Anna Bogdan.

Jacqueline Christian (WTA 105) a triumfat cu 3:6, 7:6 (8), 7:6 (3) de Kaja Jovan (WTA 98). Romana renaște din starea de 3: 6, 3: 5. A salvat două mingi identice în tiebreak-ul al doilea. În repriza a treia, slovena a început goana de la 0:2, dar în final balanta urcușului a fost înclinată de reprezentantul gazdelor. Întâlnirea a durat două ore și 46 de minute.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportu: frumusețea italiană cucerește internetul

Marta Kostyuk (WTA 55) a învins-o pe Bernarda Pera (WTA 94) cu 6:3, 6:4.În setul doi, ucraineanca a pierdut trei meciuri de 4:1, dar a zdrobit rezistența adversarei. Ea a trimis șapte ași în 73 de minute și a făcut patru break-uri. În meci, Romonic Irina-Camelia Bejo (WTA 57) a comis 10 duble greșeli și a pierdut cu 6:7 (2), 6:0, 4:6 cu Irina Barra (WTA 138).

READ  Program începând de azi 26.07 Tokyo 2020 program Luni 26 iulie Ce începe astăzi la Jocurile Olimpice de la Tokyo luni 26.07?

Andrea Petkovic (WTA 75) în al treilea set cu 1:3 a ieșit la 4:3, dar în cele din urmă a pierdut cu 4:6, 6:2, 4:6 în fața jucătorului Varvara (WTA 81). Alison van Uytvanck (WTA 61) a revenit cu un avans de 4-4 în primul joc și a învins-o pe Danka Kovinic (WTA 76) cu 6-4, 6-4. Rebecca Peterson (WTA 99) i-a dat patru jocuri lui Janie Fett (WTA 207). Suedeza a marcat 23 din 30 de puncte cu prima ei pasă.

Transilvania Open, Cluj-Napoca (România)
WTA 250, teren dur în sală, fond de premii 235,2 mii. dolar
Marți 26 octombrie

Prima rundă de simplu:

Emma Raducano (Marea Britanie, 3) – Bologna Herkog (Slovenia) 4:6, 7:5, 6:1
Marta Kostyuk (Ucraina, 6 ani) – Bernarda Pera (SUA) 6:3, 6:4
Irina Parra (România) a învins-o pe Irina Camelia Pego (România, 7) 7-6 (2) 6-6 6-4.
Rebecca Peterson (Suedia) – Jana Vet (Croația) 6-1 6-3
Alison van Uytvanck (Belgia) – Danka Kovenic (Czarnogora) 6:4, 6:4
Jacqueline Christian (România) a învins-o pe Kaja Jovan (Slovenia) cu 3-6, 7-6 (8), 7-6 (3).
Warwara Graczewa (Rusia) – Andrea Petkovic (Germania) 6:4, 2:6, 6:4