Promovarea rapidă a lui Caroline Garcia la Lausanne. Femeile olandeze au renunțat la școală după maraton

Promovarea rapidă a lui Caroline Garcia la Lausanne.  Femeile olandeze au renunțat la școală după maraton
Caroline Garcia a făcut față cu ușurință tenismenei române la turneul WTA 250 de la Lausanne. Olandezul Arantxa Rus a fost eliminat după maraton.

Łukasz Iwanek

Caroline Garcia

Getty Images / Jan Katov / În fotografie: Caroline Garcia

Vremea ploioasă din Lausanne a făcut imposibilă încheierea primei runde în trei zile. Mai este un singur meci de finalizat. Marina Zaniuska (WTA 193) conducea cu 6: 3, 2: 6, 2: 1 împotriva elvețianului Gilles Teichmann (WTA 56), când meciul a fost oprit.

Caroline Garcia (WTA 76) a învins-o pe Alexandra Dolghero cu 6-2, 6-2 (WTA 372). În 70 de minute, franceza a marcat 22 din 29 de puncte cu prima ei pasă. Ea a rupt cinci dintr-o pauză de șapte puncte și a schimbat șase din nouă oportunități de pauză.

Celălalt concurent al lui Garcia va fi Astra Sharma (WTA 128), care a câștigat 2: 6, 7: 6 (4), 6: 1 Kristina Pliskova (WTA 99). Într-un meci de 1 oră și 47 de minute, ambii jucători au trimis 10 ași și au marcat trei pauze. Australianul a înscris încă opt puncte (92-84).

Arantxa Rus (WTA 85) a pierdut 6: 7 (6), 7: 5, 5: 7 cu Kamilla Rachimowa (WTA 132). În pauza de la primul set, olandezul a ratat două seturi de mingi și a pierdut patru puncte consecutive de la 6 la 4. În al doilea joc, a sărit de la o situație de 1: 4. În versiunea decisivă cu 0: 2 a venit în 3: 2, dar de la 5: 5 Rusia a câștigat încă două meciuri. Meciul a durat trei ore și două minute.

După emoție, promovarea a fost câștigată de Yasmine Paolini (WTA 87), care a câștigat cu 6: 3, 4: 6, 7: 5 de Valentini Grammaticopoulou (WTA 273). În setul al treilea, italianul a apărat două mingi identice la 2: 5 și 15-40.

READ  A absolvit ŁKH Łódź, se antrenează la patinoarul Retkinia din Łódź și câștigă promovarea în elita hocheiului. Unchiul său a fost campion polonez cu ŁKS

Open feminin Lausanne, Lausanne (Elveția)
WTA 250, terenuri de lut, premii totale în sumă de 235,24 mii. dolar
Miercuri, 14 iulie

Prima rundă de simplu:

Caroline Garcia (Franța 5) a învins-o pe Alexandra Dolghero (România) cu 6-2, 6-2
Yasmine Paolini (Italia, 7) a învins-o pe Valentini Grammaticopoulou (Grecia) cu 6-3 4-6 7-5
Camila Rachimoa (Rusia) a învins-o pe Arantexa Ross (Olanda, 6) 7-6 (6) 5-7 5-7.
Stephanie Fogli (Elveția) a învins-o pe Francesca Di Lorenzo (SUA) cu 3-6, 6-2, 6-2.
Mandy Minella (Luxemburg) – Warwara Graziwa (Rusia) 6: 3, 6: 2
Astra Sharma (Australia, Q) a învins-o pe Kristina Pliskova (Republica Cehă) cu 2: 6, 7: 6 (4), 6: 1
Marina Zaniuska (Belgia) – Gil Techmann (Elveția, 3) 6-3, 2: 6, 2: 1 * va termina

Vezi si:
Victoria Kuzmova a refuzat criminalul Petra Kvitova. Promovează-l pe Tereza Martincova
Lupta pentru medaliile campionatului polonez continuă la Bytom. Surpriza sfertului de finală

Se va califica Caroline Garcia în sferturile de finală ale turneului de la Lausanne?