Raków Częstochowa: seara reprezentativă a campionilor polonezi

Sâmbătă seara, naționala României a remizat 1-1 cu Israelul în preliminariile Campionatului European 2024. Pe teren a apărut Dean Sorescu.

România a găzduit Israelul pe stadionul din București. Denis Alibek a luat conducerea în minutul 27. Oscar Glock a marcat în minutul 53.

Deian Sorescu a apărut în formația de start a echipei României. A fost a patra sa apariție în preliminariile Campionatului European din 2024 (anterior jucase 90, 67 și 73 de minute) și a treisprezecea apariție la echipa națională. De data aceasta, jucătorul Rakow Czestochowa a rămas pe teren până în minutul 57, când a fost înlocuit de Olympiu Morusan.

Pe Whoscored.com, swingerul cu brațul drept în vârstă de 26 de ani are un rating de 5,9 – cel mai mic din echipă. Rata lui de promovare este de 71%. Despre acțiunile nepotrivite ale naționalei sale scrie pe paginile Prosport.ro.

Un alt jucător de la campioana Poloniei a fost convocat la naționala României pentru meciurile din septembrie – Bogdan Rakovican, care a rămas în afara lotului.

A fost a treia remiză consecutivă pentru români. Anterior, au împărtășit puncte cu Kosovo și Elveția. Au două victorii și zero înfrângeri. Cu nouă puncte, ei sunt pe locul doi după Elveția în tabelul de calificare al Grupei I.

READ  România își taie dinții. El vrea să preia rolul Poloniei în transportul ucrainean