Real Madrid a fugit de la Atletico Madrid

PAP/EPA/Rodrigo Jimenez/ În imagine: Bucuria jucătorilor de la Real Madrid

Michael Bigza

Două goluri au fost marcate sâmbătă seara pe Santiago Bernabéu. Real Madrid trebuie să-și apere locul doi în La Liga. În runda 30, Royals a învins Celta Vigo cu 2-0.

Real Madrid, care se concentrează pe lupta în Liga Campionilor, are șanse matematice doar să-și apere titlul în La Liga. Royals trebuie să fie atenți, iar Atlético așteaptă să se poticnească. Celta, după ce a evoluat atât de bine în 2023, nu mai este în mare pericol de retrogradare, dar mai trebuie să marcheze câteva puncte pentru a fi sigur.

Gazdele s-au întâlnit cu Chelsea pe picioare și nu și-au pus toată puterea să concureze cu Celta. Echipa lui Carlo Ancelotti a părut încrezătoare că în cele din urmă vor sparge apărarea oaspeților.

La început, metoda de marcare a golurilor au fost încercările de la distanță ale jucătorilor de la Real Madrid. Cu toate acestea, a fost inexact. Celta a atacat sporadic, iar Thibaut Courtois nu a fost nevoit să intervină.

Vezi videoclipul: Leo Messi se întoarce la Barcelona!? Dar Lewandowski?

Mulțimea care s-a adunat la Santiago Bernabéu a trebuit să aștepte până în minutul 42 pentru gol. Vinicius Junior a intrat pe stânga, a fugit în suprafața de pedeapsă și ia pasat lui Marco Asensio. Un șut din suprafața de pedeapsă care a lovit bara a fost doar o formalitate.

Royals au încheiat jocul la trei minute după schimbarea echipelor. Eder Militao a ieșit cu brio după o lovitură de colț. Ivan Villar nu a avut nicio șansă.

READ  ukasz Kubot și Marcelo Melo au ieșit din Wimbledon! Conduceau 2-0 și apoi dezastrul din tenis

Cu două goluri în avantaj, Real a preluat controlul meciului. Celta nu a putut face mare lucru. În minutul 61, Karim Benzema ar trebui să înscrie 3: 0. Lovitura din suprafața de pedeapsă a fost prinsă de Villar.

Nu s-au întâmplat multe la porți. Și abia în minutul 76, Militao a ratat golul după o nouă repunere din corner. Câteva clipe mai târziu, oaspeții au sosit. Iago Aspas a încercat să treacă de Courtois, dar lovitura dintr-un unghi strâns a fost deviată de belgian.

Gazdele au smuls cu ușurință victoria până la final și sunt la opt puncte în spatele Barcelonei. Însă liderul își va juca meciul duminică împotriva lui 3 Atletico Madrid.

Real Madrid – Celta Vigo 2: 0 (1: 0)
1: 0 – Marco Asensio 42′
2: 0 – Eder Militao 48′

Compozitii:

Real Madrid: Thibaut Courtois – Nacho, Antonio Rudiger, Eder Militao, Eduardo Camavinga – Federico Valverde, Aurelien Choameni, Dani Ceballos (81 Luka Modric) – Marco Asensio (76 Lucas Vazquez), Karim Benzema, Vinicius Junior (81 Rodrygo Joyce).

Celta Vigo: Ivan Villar – Kevin Vazquez (78′ Fernando Medrano), Renato Tapia, Unai Nunez, Javi Galan (73′ Williot Swedberg) – Augusto Solari (46′ Franco Cervi), Fran Beltran, Gabriel Vega (63′ Goncalo Paciencia), Luca de la Torre – Haris Seferovic (63′ Oscar Rodriguez), Iago Aspas.

Cartonașe galbene: Ceballos (Real) și Vazquez, Galan (Celta).

Judecător: Antonio Mateu Lahoz.

tabelul de orar

READ  Euro 2020 (2021): Cum arată într-adevăr Robert Lewandowski? "Scream: Nu dormi! Joacă!"