Real Madrid scapă de rivali, senzații grozave la Bernabéu! Un fulger de geniu de la Luka Modric

Real Madrid scapă de rivali, senzații grozave la Bernabéu!  Un fulger de geniu de la Luka Modric

Real Madrid, devastat de accidentări, asaltează următoarele două meciuri din La Liga și Liga Campionilor. Carlo Ancelotti nu a putut să joace echipa sa de vis în niciun meci din acest sezon, deoarece înainte de începerea sezonului a suferit o ruptură a ligamentului încrucișat la genunchi de către unul dintre cei mai buni portari și, după mulți, cel mai bun portar din lume. lume, Thibaut. Courtois. O clipă mai târziu, Eder Militao a suferit aceeași accidentare Prin urmare, al doilea pilon al echipei este condus de italian.

În acest sezon, Ancelotti a primit de la medicii clubului mai multe informații despre accidentările ulterioare ale jucătorilor săi decât a câștigat meciuri (raport 32 la 29, ND). Cu toate acestea, antrenorul italian a organizat echipa în așa fel încât a pierdut un singur meci în timp normal pe tot parcursul sezonului. S-a întâmplat în septembrie 2023, când echipa regală l-a învins pe Atletico Madrid pe stadionul de acasă. De atunci, Real Madrid nu a pierdut niciun meci care a durat nouăzeci de minute.

Sentimente grozave, Kroos și Ancelotti sunt supărați

Au fost incidente individuale, așa cum s-a întâmplat acum o săptămână în weekend cu Rayo Vallecano, când Los Blancos au obținut doar un punct. Cu toate acestea, un avans în tabel față de Girona și Barcelona pare cu adevărat sigur. Înainte de runda a 26-a a Ligii Spaniole, era cu cinci puncte în fața Barcelonei, care și-a câștigat meciul din această serie, și cu șase puncte în fața echipei a doua din Catalonia. Cine își va juca meciul doar luni.

În acea rundă, Real Madrid a găzduit Sevilla, însoțit de Sergio Ramos, la Santiago Bernabéu. A spune că prima parte a meciului a fost plină de emoții ar fi un eufemism, dar, din păcate, așa cum se întâmplă de obicei în Spania, aceste emoții au fost legate de un arbitraj slab. Arbitrul a început meciul fără nicio eroare din cauza unei lovituri în față comise de Lucas Vázquez. Apoi Real Madrid a marcat un gol, dar arbitrul, după analiza VAR, a anulat golul lui Vasquez din cauza obstrucționării lui Nacho mai devreme. Aceasta este probabil singura decizie care poate fi considerată în siguranță o decizie bună.

READ  zgură. A surprins pe toată lumea și a călărit ca un inspirator. „Nu mă așteptam”

Echipa Sevilla a avut o ocazie și printr-un contraatac excelent, dar Youssef En-Nesyri nu a reușit să reducă diferența. În cazul 200%, marocanul a lovit undeva la etajul zece al tribunelor noului stadion Santiago Bernabéu. Între timp, arbitrul a reușit să-i țină în dezechilibru pe Carlo Ancelotti și Toni Kroos, lucru care nu se întâmplă des, iar ambii au primit cartonașe galbene pentru reacția lor. Vinicius Junior s-a străduit din greu, dar coechipierii săi de atac nu s-au putut adapta la nivelul său. Mai precis, în afară de golul anulat, am văzut și o lovitură puternică de la distanță lungă a lui Federico Valverde. Portarul oaspetilor a blocat cu putință șutul uruguayanului, încheind prima repriză cu scorul 0-0. Au fost emoții, dar puține au avut legătură cu fotbalul bun.

Un fulger de geniu de la Luka Modric. Schimbați hotărârea

A doua parte a acestui meci a început cu un „C” mare din partea gazdelor. Real Madrid a ieșit pe teren și a fost clar mai entuziasmat după ce a vizitat vestiarul. Carlo Ancelotti și-a motivat corespunzător jucătorii, care au început să atace poarta adversă într-un uragan încă din minutul 46. Rodrygo, Mendy și Vinicius au avut șansa lor. Totuși, până în minutul 60, el nu a marcat nimic împotriva Sevilei și merită să-i lăudăm și pe Lunin și Nyland, care au făcut două intervenții cu adevărat grozave, Mai ales că oferta ucraineană era la cel mai înalt nivel internațional.

În minutul 60 al meciului, arbitrul principal a raportat accidentarea, care nici măcar nu a avut șansa de a comite un fault în repriza secundă pentru că meciul a fost atât de lin. El a fost înlocuit de un jucător nou care a trebuit să suporte povara conducerii meciului de la Santiago Bernabéu. Schimbarea arbitrului nu a schimbat nimic pe parcursul meciului, Real Madrid încă făcea presiune pe poarta lui Nayland. A avut până la șase lovituri în poartă până în minutul 80, iar unul din minutul 80 al meciului a fost decisiv. La marginea suprafeței de pedeapsă, mingea a fost lovită de Luka Modric, care a fost adus pe teren. Croatul a plasat mingea și a rulat perfect croissantula tras mingea pe lângă portarul Sevilla, iar Bernabéu a zburat în extaz.

READ  Revenire puternică în campionat. Liceu. Andrzeja Struja - Poliția Gazeta

Nu s-a întâmplat nimic altceva la această întâlnire. Real Madrid a mai câștigat un meci în acest sezon, de data aceasta fără ajutorul lui Jude Bellingham. Datorită acestei victorii, „familia regală” s-a îndepărtat din nou de concurenții care îi urmăreau. În prezent, diferența cu Barcelona este de opt puncte și nouă față de Girona. Au mai rămas doar douăsprezece etape până la finalul sezonului ligii. Los Blancos sunt pe un drum foarte bun pentru a smulge titlul blaugranilor.

Real Madrid – Sevilla. Golul victoriei de Luka Modric (Eleven Sports)/Unsprezece sporturi/Unsprezece sporturi