REC: Polonezii curajoși nu se ridică la nivelul favoriților

Material de presă / Wojciech Szymaski / În fotografie: meci Polonia – România

Rafal Smolinsky

În primul meci din noul sezon de Rugby Europe Championship, naționala Poloniei a pierdut cu România cu 8:20 (3:17) pe stadionul din Kdynia. Echipa lui Christian Hitt a fost surprinsă de faptul că a creat condiții grele pentru participanții la Cupa Mondială.

România, care a participat la Cupa Mondială de anul trecut și este una dintre echipele de frunte ale Bătrânului Continent, este favorită clară la acest turneu. Cu toate acestea, faptul că jucam acasă și victoria palpitantă a Belgiei împotriva Portugaliei au dat încredere echipei noastre. Antrenorul Motor Production Mirosław Babiarz a asigurat înainte de meci că echipa este mai bine pregătită fizic decât anul trecut, iar aceste cuvinte au fost confirmate pe teren. Albii și roșii au apărat cu suflet și au împins de la primul fluier, iar în final au accelerat și mai mult.

Început greu pentru Polonia. Mall-uri mortale de la concurenți

Meciul a început cu puncte pentru oaspeți. Românii foarte experimentați au început bine meciul și după ce au construit mingea, au fugit în zona noastră de poartă și mingea a fost marcată de numărul 8 Christian Stradila. Cu toate acestea, rivalii noștri nu au putut crește scorul, ci au luat un avans de cinci puncte.

Polonezii nu au lăsat însă capul în jos și au răspuns foarte repede la eforturile rivalilor lor. După formarea noastră de scrum și câteva intrări puternice, Michael Krusicki și Tom Fidler, Jakub Wojtkovic a intrat curajos în linia defensivă a rivalilor. Rubrica noastră i-a forțat pe români la o piesă ilegală, pe care arbitrii au observat-o imediat și au acordat un penalty. De încredere Wojciech Piotrowicz a transformat-o la trei puncte, reducând avantajul României la două puncte.

READ  Potrivit Comisiei Europene, economia poloneză va crește de două ori mai repede

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsportcie: Îi poți face geloși. O vacanță minunată pentru un jurnalist și un fotbalist

Din păcate, în minutul 19, oaspeții au revenit în suprafața de pedeapsă. După o aruncare de la margine și un maul strălucit chiar în afara suprafeței noastre de poartă, puternicul Alexandru Savin a marcat a doua încercare a românilor din meci. Din fericire pentru noi, Tudor-Andre Boldor-Boquita clar nu avea ziua lui și a ratat a doua oară în timp ce încerca să sară. Tabloul de marcaj din Kdynia a arătat un rezultat de 10:3 pentru oaspeți.

Publicul a continuat să împingă. În timpul unei deplasări pe lângă suprafața noastră de poartă, Mateusz Plichta a primit cartonaș galben pentru lovirea mingii. Polonezii s-au apărat puternic, dar cinci minute mai târziu Tevita Manumua a marcat a treia încercare pentru români după o reluare rapidă a jocului. De data aceasta Poldro-Boquita nu a greșit și am pierdut 3:17 în minutul 34. Astfel s-a încheiat prima parte a acestei întâlniri. Alb-roșii le-a lipsit ambiția, dar a fost vizibil și avantajul față de rivalii favorizați.

Apărarea acerbă a alb-roșiilor a câștigat repriza

La aproximativ zece minute după schimbare, Chris Hitt a decis să facă mai multe modificări. Nu doar în formarea mêléei, în mod tradițional „împrospătat” după pauză, ci și în „9”, a apărut David Plichta, înlocuindu-și fratele.

Din păcate, am văzut multe greșeli și nervozitate la ambele echipe. Condițiile grele, frig și ploaie, nu au ușurat munca jucătorilor și au provocat greșeli care nu ar trebui să se întâmple jucătorilor de la acest nivel. Cu toate acestea, o apărare dură și bine organizată a permis polonezilor să-i rețină pe romani, ceea ce a fost un plus.

READ  Avionul misterios a intrat în spațiul aerian al țărilor NATO. Ancheta este în derulare

Niciuna dintre echipe nu a putut înscrie în primele 25 de minute ale reprizei secunde. Cu un sfert de oră înainte de final, lovitura română a primit prima șansă și a transformat lovitura de pedeapsă, mărind avantajul oaspeților la 20:3.

Hitt a introdus mai mulți înlocuitori pe teren. A fost înlocuit de Piotr Zeszutek și Michał Krużycki, Kacper Palamarczuk și Max Loboda, Lucas Niedźwiecki.

Polonezii au avut șansa de a marca prima încercare a jocului când românul Camil Sopoda a primit un cartonaș galben cu zece minute înainte de finalul meciului. S-au grăbit să profite de ocazie! Maul nostru a lucrat cu brio, iar un alt înlocuitor, Jordan Tebaut, a condus mingea în zona finală. Din păcate, nu am putut ajunge în vârf, dar efortul ne-a dat un impuls clar.

În ciuda unei explozii în ultimele minute, nu au putut adăuga nimic la scor, iar polonezii au pierdut meciul cu 8:20 rămase. România a fost favorită clar, câștigând conform așteptărilor, dar antrenorul David Gerrard și căpitanul Ovidiu Cojocaru au felicitat gazdele pentru performanță și au recunoscut că nu sunt mulțumiți de propriul joc. Polonezii au lăsat pe teren multă sănătate, angajament și ambiție. Au luptat cu suflet, nu au renunțat la rivali mai experimentați și s-au apărat cu înverșunare. Este o predicție bună să lupți în continuare la următoarele turnee și nivel de campionat.

Roșii și albii care se luptă au acum meciuri cu Portugalia și Belgia.

Polonia – România 8:20 (3:17)

Polonia: Wojciech Piotrovic 3, Jordan Debaut 5
România: Christian Stradila 5, Alexandru Savin 5, Tevita Manuma 5, Tudor-Andre Boulder-Bokita 5
Cartonașe galbene: Mateusz Plichta (Polonia), Kamil Sobota (România)

READ  Spania a preluat președinția Consiliului Uniunii Europene. Care sunt prioritățile sale? – EURACTIV.pl

Polonia: Jakub Wojtkowicz, Grzegorz Buczek, Thomas Fidler, Mateusz Bartoszek, Michał Krużycki, Vaha Halaifonua, Alexander Niedźwiecki, Piotr Zeszutek (căpitan), Mateusz Plichta, Wowzcowzit, Wojzit, Bitlus, Borit Resul, Patryk Malt, Patryk.
Persoane cu dizabilități: Jakub Burek, Craig Bachurzewski, Adam Lewandowski, Max Loboda, Jordan Tebatt, Kacper Palamarczuk, Dawid Plichta, Lucas Niedźwiecki.

România: Alexandru Savin, Ovidiu Cojocaru (cpt), Alexandru Cordas, Ioannit-Lucien Muresan, Stephane Iancu, Vlad Neculao, Kamil Sopoda, Christian Stratila, Florin Tsurukiu, Tudor-Andre Boulder-Boquita, Davita Manure, Iliuta, Paul Popoaia
Persoane cu dizabilități: Vasile Bardasu, Iulian-Ionut Hartig, Costel Burtila, Florian Rosu, Dragos Ser, Alin Conache, Ovidiu Neagu, Gabriel Pop.

citeşte mai mult:
Va pleca Olanda? Reacția imediată a lui Guardiola
Cu o săptămână înainte de liga de înaltă performanță a lui Lech Poznań. Un hat-trick pentru atacant