Recenzia 2021: echipe naționale feminine U16 și U17

Medaliile de argint ale Campionatului Europei de Est (EEVZA) nu garantează că naționala Poloniei va participa la Campionatul Continental din acest an. Antrenorul Order Wozniacki a fost acuzat că a fost nevoit să joace într-o calificare în perioada 7-9 mai la Wałbrzych. Echipa a evoluat mai bine și a avansat cu mai multă încredere decât Franța, Olanda și Lituania.

Pregătirile pentru calificare erau în plină desfășurare, dovadă fiind cantonamentul fructuos de antrenament desfășurat la Giżycko în perioada 11-18 aprilie. În cadrul producției, a fost jucat un meci de sparring cu echipa BAS Białystok.

În timpul cantonamentului, munca și un meci de antrenament în timpul sesiunilor de antrenament au fost vizitate de Walter Duchy, antrenorul șef al centrelor școlare de volei, și Grzegorz Wagner, directorul NLO SMS Szczyrk.

Calificarea pentru Polonia la Wabrzych:
Polonia – Lituania 3: 0 (25:25, 25:12, 25:11)
Polonia – Franța 3: 1 (25:20, 22:25, 25:19, 25:12)
Polonia – Olanda 3: 1 (25:16, 24:26, 25:19, 25:14)

În timpul pregătirilor pentru Campionatul European U16, o echipă de voleibalisti polonezi, împreună cu alții, s-au antrenat în cantonamentele COS OPO Szczyrk, au luptat cu Slovacia și au câștigat cu 4-0 (25:17, 25:17, 25:17, 25). :18). ).

La Proszowice, în schimb, a câștigat Cehia cu 3: 1 (25:23, 25:19, 18:25, 25:20), iar în zilele premergătoare turului Campionatului European echipa U16 a petrecut 14 cantonament masculin la Grosnov, de unde au plecat la Nyregihasa, Ungaria, unde a jucat in meciuri la nivel de echipa.

Campionatele Europene U16 se vor disputa în Ungaria (Nyiregyhaza) și Slovacia (Humenne) în perioada 10-18 iulie. În faza grupelor, rivalii Turcia, Rusia, Ungaria, Belgia și Cehia s-au întrecut pentru acuzațiile antrenorului Order Wozniacki. În grupa a doua au jucat Slovacia, Italia, România, Bulgaria, Serbia și Croația. Primele două echipe din fiecare grupă au ajuns în semifinale.

READ  Legia.Net - Legia Varșovia - Baschet: noul jucător al lui Jovanović Legia

Rezultatele la nivel de echipă ale echipei naționale a Poloniei:
Polonia – Turcia 1: 3 (22:25, 26:28, 25:18, 18:25)
Polonia – Rusia 0: 3 (14:25, 20:25, 13:25)
Polonia – Ungaria 3: 0 (25:18, 25:14, 25:14)
Polonia – Belgia 3: 0 (25:18, 25:18, 25:15)
Polonia – Republica Cehă 3: 2 (25:23, 19:25, 23:25, 25:13, 15:13)

Meciuri pentru 5-8 locuri
Polonia – Slovacia 3: 0 (25:15, 25:16, 25:18)
Polonia – Serbia 2: 3 (25:20, 24:26, 25:12, 23:25, 9:15)

Rusia a învins Italia cu 3-1 (25:21, 22:25, 25:21, 25:16) în finală, în timp ce Bulgaria a învins Turcia cu 3-2 (21:25, 20:25, 25) în meciul pentru medalia de bronz. . . : 10), 25:20, 15:6). La Humenne, Polonia a pierdut cu Serbia cu 2:3 într-un meci pentru locul cinci.