Regele Szczecin în finala EBL. Final uimitor

Regele Szczecin în finala EBL.  Final uimitor

Vizitatorii au intrat mult mai bine în întâlnire, conducând 2:12 după acțiunile lui Zach Cuthbertson și Phil Fine. După un timp, Philip Machak și Kasper Borowski și-au adăugat piesele, iar la un moment dat diferența a crescut la 16 puncte! Gazdele au așteptat până în minutul opt pentru a marca primul gol al meciului, iar Ogarz Silens a spart dubla. În cele din urmă, după aruncarea lui Bryce Brown, era 12:23 cu 10 minute mai jos. În al doilea sfert, King a încercat să-și mențină avantajul. Fine a fost eficient în contraatacuri – datorită lui, oaspeții au fost din nou cu 14 puncte înainte. Energicul Igarus Skelle nu a putut schimba cursul meciului. Datorită golurilor lui Alex Hamilton, prima repriză s-a încheiat cu scorul de 29:44.

Vezi și: Faimos jucător de baschet își pierde poziția în China

La începutul celui de-al treilea sfert, echipa antrenorului Andrej Orban a recuperat înfrângerile pas cu pas – datorită acțiunilor lui Damien Kulig, Jakub Garbacz și Nemanja Djuricic, au ajuns la patru puncte! Tony Maier a rupt lanțul gazdelor cu o lovitură de la distanță. Ulterior, Alex Hamilton s-a alăturat atacului, iar după 30 de minute scorul a fost 51:59. În următoarea parte a întâlnirii, Astros s-au apropiat din nou de cinci puncte. Nu sa terminat! Cu vreo patru minute rămase, după o aruncare de la Eggars, Skele pierdea cu doar un punct! Letonul și-a pus rapid echipa înainte. Finalul a fost incredibil de emoționant. Mayer și Selins au schimbat trei aruncări, iar apoi Brown și Mazurchak au marcat goluri importante. Cu 10 secunde înainte de final, echipa antrenorului Arkadius Myozevsky a fost mai bună cu trei puncte. În ultima măsură, Skil ar fi putut duce la egalitate, dar a ratat, ceea ce înseamnă că King a câștigat 79:76 și echipa s-a calificat în Marea Finală a Energa Basket League!

READ  Cu toate acestea, jucătorul de la Mariupol este în viață! „Nu o voi uita niciodată pentru tot restul vieții mele”.

BM Stal Ostrow Wlkp. – Regele Szczecin 76:79 (12:23, 17:21, 22:15, 25:20)

B.M. Stal Ostrow Wielkopolski: Nemanja Djurisic 19, Michał Michalak 14, Aigars Skele 12, Ojars Silins 10, Damian Kulig 10, Jakub Garbacz 9, Markus Loncar 2, Mateusz Zębski 0

Regele Szczecin: Zak Cuthbertson 16, Tony Meyer 15, Bryce Brown 14, Phil Fine 13, George Hamilton 11, Andy Mazurczak 6, Filip Machak 4, Kasper Borowski 0, Mateusz Kosterzewski 0

Starea playoff (până la trei victorii): 3-1 la King, care a avansat în finală. Szczecin-Olesk va înfrunta Wroclaw pentru medalia de aur.