Renasterea Soranei Ceresti in Portoroz. Promovarea lui Jasmine Paolini

Renasterea Soranei Ceresti in Portoroz.  Promovarea lui Jasmine Paolini

Românca Sorana Cersei renaște într-un meci împotriva cehei Teresa Martinkova la Campionatele WTA 250 de la Portoroz. Italianul Yasmine Paolini a marcat sosirea ei în runda următoare.

Łukasz Iwanek

Sorana Cristia

Getty Images / David Kirouac / Icon Sportswire / În imagine: Sorana Kirstia

Joi s-au disputat două meciuri complete la Portoroz. Tamara Zidansek (WTA 34) a fost promovată în sferturile de finală fără a juca, deoarece ucraineana Anhelina Kalinina (WTA 64) s-a retras. Întâlnirea dintre Alexandra Krunic (WTA 176) și Kaja Juvan (WTA 103) a fost întreruptă de ploaie. Câștigătorul va fi un alt concurent al slovenei.

Sorana Cirstea (WTA 40) a renăscut de la 2: 5 în primul set și a învins-o pe Tereza Martincova (WTA 61) 7: 5, 6: 2. Românca a făcut o minge de set la 2: 5. În 93 de minute, România a salvat 14 punctele de la am făcut 16 puncte de break și am tranzacționat cinci din șase oportunități de break.

În sferturile de finală, Cirstea o va înfrunta pe Jasmine Paolini (WTA 87), care a câștigat cu 6: 3, 6: 2 cu Anna Kalinska (WTA 145). Italianul a marcat în grupa a doua de 0: 2 șase meciuri consecutive. În meciul de 90 de minute, ea a înscris patru puncte din cinci și a înscris patru pauze.

Turneul se desfășoară la Portoroz pentru prima dată din 2010. Ultimul său turneu a fost rusul Anna Chakvetadze, care și-a încheiat cariera în 2013.

Silva Portoroz Insurance Company, Portoroz (Slovenia)

Jasmine Paolini (Italia) a învins-o pe Anna Kalinska (Rusia) cu 6-3 6-2
Aleksandra Krunic (Serbia, Q) b Kaja Jovan (Slovenia) 6: 7 (1), 1-0 * va termina