Revenire grozavă la Miami. El va înfrunta în finală campionii de la Wimbledon

Revenire grozavă la Miami.  El va înfrunta în finală campionii de la Wimbledon

PAP/EPA/JOHN G. MABANGLO/În imagine: Petra Kvitova

Lukas Ivanek

Petra Kvitova a inversat cu stil valul primului set, luând-o pe românca Sorana Cîrstea. În finala turneului de la Miami (WTA 1000) va avea loc o confruntare între campionii de la Wimbledon.

Din cauza perturbărilor rezultate, semifinalele de la Miami s-au desfășurat pe parcursul a două zile. Joi, Yelena Rybakina a ajuns în finală. Kasaska i s-a alăturat vineri Petra Kvitova (WTA 12), care a câștigat cu 7:5, 6:4 românca Sorana Cîrstea (WTA 74). În primul set, cehii renasc de la 2:5.

Încă din primele minute a fost o luptă acerbă pentru fiecare punct și nu au lipsit jocurile pentru ei. Întâlnirea a fost la un nivel bun. Ritmul schimburilor a fost impresionant, iar erorile minore au fost relativ puține. În al treilea joc, Cîrstea a salvat un break cu un forehand. În al patrulea, ea a avut șansa de a sparge, dar a fost aruncată înapoi. În al șaselea, Kvitova nu a scăpat de probleme. Ea a blocat trei puncte de break, dar a ratat al patrulea.

Românca de la 0-30 a marcat patru puncte la rând și a condus 5: 2. Cîrstea a fost în grevă. A revenit foarte bine, s-a apărat bine, a contraatacat eficient și a impresionat prin libertatea ei în atac. Cunoscută pentru marele ei curaj, Kvitova nu și-a pierdut niciodată spiritul. A rămas răbdătoare și mișcările ei au devenit mai precise. Revenirea impresionantă a dublului campion de la Wimbledon a început.

Urmărește videoclipul: Așa era îmbrăcat Dubai. Bogăția este la orizont

READ  Campionatul Mondial de hochei. Unde să urmărești meciul Polonia - România? Va fi la TVP?

În al optulea joc, spre schimbare, cehul a marcat patru puncte de la 0-30. După un timp, Cîrstea a avut două piese de set, dar Kvitova a făcut niște retururi impresionante și a compensat pierderea pauzei. Românca era din ce în ce mai rău sub presiunea loviturilor puternice ale adversarei. Cehia a câștigat în cele din urmă cinci meciuri la rând de la 2: 5. La 6: 5 a impresionat prin calmul ei și a mai înscris patru puncte de la 0 la 30. Setul s-a încheiat când forehandul lui Cirstei a căzut în plasă.

Acceleratorul Kvitova II a început meciul cu o pauză grozavă de backhand. Cîrstea nu și-a lăsat brațele în jos și a luptat pentru fiecare punct. A salvat două puncte de break la 15-40 în a treia perioadă. Românca nu a mai returnat comenzi, dar nici nu a avut nicio șansă să compenseze pierderea. La 5-4, Kvitova a făcut dublă greșeală la prima minge a meciului, dar a transformat-o pe a doua cu un serviciu câștigător.

În 1 oră și 41 de minute, Kvitova a servit șapte ași. Ea a salvat patru dintre cele cinci puncte de break și a transformat trei dintre cele șapte puncte de break. Cehia a aterizat 29 de lovituri în final, cu 22 de erori neforțate. Cirstei a avut 20 de victorii consecutive si 16 rateuri. Kvitova a mărit bilanţul confruntărilor cu românca la 7-4.

Campioanele de la Wimbledon vor înfrunta finala sâmbătă. Kvitova și Rybakina se vor întâlni pentru a treia oară. Anul trecut, la Ostrava, Kasaska sa bucurat de victorie. În actualul sezon de la Adelaide, jucătorul ceh s-a dovedit a fi și mai bun. Pentru Kvitova, aceasta ar fi cea de-a 41-a finală a ei WTA Tour și o șansă de a câștiga al 30-lea titlu.

READ  zgură. — Mâna este deja fermă. Woffinden a arătat o fotografie de la acțiune! - După Panda

Campionatul Miami OpenMiami (Statele Unite ale Americii)
WTA 1000, Hard Court (Laykold), fond de premii de 8,8 milioane de dolari
Vineri, 31 martie

Semifinale de simplu:

Petra Kvitova (Cheh 15) – Sorana Cirstea (România) 7-5 6-4

Programul campionatului feminin și rezultatele

Urmărește meciurile din Turul WTA cu Iga Świątek, Magda Linette și alți jucători de top pe CANAL+ online (link sponsorizat)