Rezultatul Romaniei. Înfrângerea Poloniei la încheierea Campionatului Mondial de handbal feminin

Rezultatul Romaniei.  Înfrângerea Poloniei la încheierea Campionatului Mondial de handbal feminin

Handbalisti polonezi, la fel ca românii, nu au contat în lupta pentru avansarea în sferturile de finală ale Campionatelor Mondiale, iar din cauza echilibrului teribil de goluri, nu aveau prea puține speranțe să se califice la olimpiade. După ce i-a învins pe sârbi, echipa poloneză a pierdut cu Danks. Mai devreme, polonezele au învins Iranul și Japonia, dar au pierdut în fața germanilor.

În meciurile anterioare enumerate în clasamentul actual al turneului, rivalii au învins Serbia (37:28) și au pierdut în fața Danemarcei (23:39) în turul preliminar. Echipa lui Florentino Pera a început partea a doua a turneului cu o înfrângere împotriva Germaniei (22:24) și o victorie în fața Japoniei (32:28).

Campionatul Mondial de handbal feminin 2023: Polonia învinge România

Ponderea meciului a fost locul trei în Grupa 3. Adversarii au avut un start mai bun în această întâlnire, iar Eliza Poceski s-a numărat printre ei. Liderul României a încheiat meciul cu 11 goluri, în timp ce toate coechipierii ei au marcat 16 goluri. Până la urmă, au fost nevoiți să se adapteze fără Cristina Laslo, care și-a luxat glezna și nu s-a mai întors pe teren.

Dar femeile poloneze? Același lucru din nou – portar grozav și ineficiență grosolană în atac. După prima repriză era 10:13. După ce s-au schimbat, formația alb-roșie și-a îmbunătățit apărarea și în minutul 54, mulțumită Mariolei Vertilak, a egalat scorul la 25. Dar după aceea, a fost o pauză de mai bine de 5 minute, iar în această perioadă românii au pus. de două ori mingea dintre stâlpii porţii. S-a terminat la 26:27.

Jucătorii Arne Sensatda au încheiat competiția în Grupa 3 pe locul patru. Femeile germane și daneze au primit deja promovarea.