Robert Lewandowski este aproape de Pele, Messi. Cristiano Ronaldo lider

Robert Lewandowski este aproape de Pele, Messi.  Cristiano Ronaldo lider

Robert Lewandowski În meciul dintre Andorra și Polonia a marcat primul gol Și Golul final al meciului (vezi videoclipul).. În prima repriză, încă din minutul cinci al meciului, a început să-i lovească pe polonezi cu un șut în bară din suprafața de pedeapsă, iar după pauză a reușit mingea cu capul după un corner.

Pentru Robert Lewandowski, acestea au fost cele 73 și 74 de goluri din istoria performanțelor sale în echipa națională a Poloniei. Filmările pentru echipa națională au debutat în septembrie 2008 la San Marino. În lista celor mai buni marcatori din istoria echipelor naționale, după meciul dintre Andorra și Polonia, Robert Lewandowski a ocupat singur locul paisprezece. El este la doar un gol de a ajunge la egalitate pe locul unsprezece. Dacă ar fi marcat două goluri în meciul Polonia-Ungaria, ar fi fost singur pe locul unsprezece, în fața lui Sandor Kocice, legenda maghiară și al treilea marcator printre europeni. În schimb, trei goluri îl despart pe Robert Lewandowski de ecuația rezultatului fotbalului Regelui Braziliei. Pele a marcat 77 de goluri cu naționala.

Leo Messi a marcat acum 80 de goluri naționale, iar Cristiano Ronaldo – 115. În urma lui Neymar, Romelu Lukaku, Luis Suarez, Robert Lewandowski. Zlatan Ibrahimovic, în ciuda unei alte reveniri la naționala SuedieiCăpitanul naționalei Poloniei este puțin probabil să ajungă din urmă.

1. Cristiano Ronaldo (Portugalia 2003-) 115 goluri

2. Ali Daei (Iran 1993-2006) 109 goluri

3. Mukhtar Al Dhaheri (Malaezia 1972-1985) 89 de goluri

4- Ferenc Puskas (Ungaria / Spania 1945-1962) 84 de goluri

5. Leo Messi (Argentina 2005-) 80 de goluri

READ  SSC Farul Constanţa 1920 - CFR 1907 Închis 0-2 (0-1). Liga rumuńska - 20. Liga rumuńska