Roland Garros 2024.. Hubert Hurkacz a pierdut în fața lui Grigor Dimitrov și nu s-a calificat în sferturile de finală

În spatele lui Hurkacz, a fost un adevărat maraton, un test de rezistență mentală și un amestec de emoții diferite. Încă din prima rundă, aventura lui la Paris anul acesta a fost marcată de diferite aventuri.

A jucat pentru a cincea zi consecutiv

Și așa, duminică, în lupta pentru sferturile de finală, polonezul a petrecut oficial a cincea zi la rând pe teren, practic fără odihnă, încă în ritmul meciului. A fost frumos că, în ciuda tuturor acestor tulburări, a putut să-și confrunte concurenții și problemele asupra cărora nu avea nicio influență.

Hubert Hurkacz și Gregor Dmytro au început meciul din sferturile de finală de la Roland Garros 2024

Avea ceva de regretat

După aproape o oră de luptă fizică intensă, jucătorii de tenis au avut nevoie de un tiebreak pentru a decide meciul de deschidere. Hurkacz a început bine, mergând cu 2-0, dar și-a pierdut concentrarea odată cu trecerea timpului, iar în modul în care a scăzut serviciul de două ori, pierzând astfel tot primul set. Nu avea nimic de regretat, pentru că a jucat bine, doar punctul de pe i lipsea.

imagine

Nervii lui Hurkacz în tiebreak-ul primului set împotriva lui Dimitrov în turul al patrulea de la Roland Garros

Nici măcar minunile nu au ajutat

Din păcate, această serie și tipar au continuat după pauză. Jucătorul nostru arăta bine, uneori foarte bine. Ajungea la mingi care păreau că nu avea nicio șansă să ajungă.

imagine

Un raliu strălucit câștigat de Dimitrov, iar Hurkacz a ajuns pe obstacole în al optulea joc al setului al treilea

Momente grozave de tenis

Când Hurkacz era deja peste limita, a continuat să joace tenis grozav uneori. Dar la fel și concurentul. Un pic de ușurință și creșterea încrederii în sine de ambele părți ale fileului au dus din nou la un tie-break, unde Dimitrov a fost din nou cel mai bun jucător și, din păcate, după aproape trei ore de luptă, a avansat în sferturile de finală, unde cei mai buni au fost perechea Corentin Moutet si Jannik Sinner il asteapta.

Hurkacz a pierdut meciul în trei seturi, dar a luptat cu toată puterea. Adversarul era pur și simplu prea puternic.

imagine

Hurkacz l-a spart pe Dimitrov în al șaselea joc din al treilea set al meciului din runda a patra de la Roland Garros

Hubert Hurkacz – Gregor Demytro 6:7 (5-7), 4:6, 6:7 (3-7)