Roland Garros. Andrzej s-a descurcat bine în Grand Slam Clash of Champions

Roland Garros.  Andrzej s-a descurcat bine în Grand Slam Clash of Champions

Marți s-a încheiat primul tur al ediției din acest an a evenimentului de la Paris. Jelena Rybakina, Coco Koff și Bianca Andreescu au început o campanie de succes pe curțile de la Roland Garros. Barbora Krejcikova s-a retras din competiție.

Cehul este campion al turneului din 2021, dar de atunci nu a mai câștigat niciun meci în capitala Franței. Lesia Tsurenko este o mare jucătoare de tenis marți.

Kazahstanul și americanii au făcut bine. A învins-o pe campioana de la Wimbledon, Brenda Fruhvirtova, în seturi drepte. La rândul său, a pierdut primul set în fața reprezentantei Statelor Unite, Rebecca Masarova, dar a fost mai bună decât spaniolă în următoarele două. Rybakina se confruntă acum cu Linda Noskova, în timp ce Goff o înfruntă pe Julia Graber.

Încoronarea celei de-a treia zile a fost cu siguranță ciocnirea dintre Victoria Azarenka și Bianca Andreescu. Meciul a început bine, bielorusul câștigând primul set în mod convingător înainte de a lua un avans de 3:1 40:15 în al doilea set. Cu toate acestea, în acest moment, jocul s-a schimbat complet. Canadianul a câștigat cinci jocuri la rând pentru a egala meciul. Reprezentantul țării Maple Leaf a început bine și partea decisivă a meciului, când a marcat o breșă în al treilea joc. A avut avantaj până la finalul meciului, dar soarta victoriei a fost egalată până la final. În al patrulea și al șaselea joc, de două ori campioană la Australian Open a avut un total de patru șanse de a compensa pierderea, dar nu a putut să ia niciuna dintre ele. În al zecelea joc, Andreescu și-a creat trei șanse de a încheia raliul, dar reprezentantul vecinilor noștri estici le-a eliminat pe toate. Câteva minute mai târziu, Azarenka a mai salvat un punct de meci, dar a cincea șansă s-a dovedit a fi norocoasă pentru canadian, care s-a putut bucura de victorie după două ore și jumătate de luptă.

READ  Este vicepreședintele NATO președintele? – EURACTIV.pl

Ea se va confrunta cu campioana US Open 2019, Emma Navarro, în turul doi.

Sorana Cirstia și Shelby Rogers au împărtășit soarta Victoria Azarenka. Românca a pierdut în trei seturi în fața lui Jasmin Paulino și a fost nevoită să recunoască superioritatea americancei Petra Martic.

Un alt concurent este deja cunoscut de Ica Switch. Claire Liu a învins-o pe Yelena în seturi drepte