Roland Garros: Swiatek va juca în runda a treia cu Peterson și Lynette cu Barty

Mai multe astfel de texte pot fi găsite pe pagina principală Onet.pl

De două ori campion la Paris și actualul expert american în tenis Jim Courier a declarat chiar înainte de lansarea din acest an că atât Świątek, cât și Barty vor apăra acum titlul. Australianul, care a câștigat acum doi ani, a părăsit lupta de anul trecut cu privire la pandemia COVID-19.

Fata poloneză de 20 de ani se va confrunta pentru prima dată cu locul 60 în clasamentul lui Peterson. Femeia suedeză cu cinci ani mai în vârstă decât ea, care a câștigat două titluri WTA (ambele din 2019), a ajuns până acum la a treia etapă a unei competiții de Grand Slam o singură dată. A făcut-o la US Open 2018.

Cel de-al optulea antrenor de extremă, Pyotr Cerzbotovsky, la rândul său pe terenurile de tenis. Roland Garros se simte grozav. A învins-o pe prietena ei Kaja Jovan din Slovenia cu 6-0, 7: 5 în prima rundă, câștigând al optulea meci consecutiv în cadrul evenimentului fără a scăpa un set. Ea a strălucit la începutul acestui sezon. Ea a câștigat 20 de meciuri până acum și a pierdut cinci dintre ele, echilibrându-l pe The Meal 9-1. În februarie, a ajuns în 1/8 de finală a Marelui Premiu al Australian Open, apoi a câștigat Campionatele WTA de la Adelaide. La mijlocul lunii mai, ea a triumfat în prestigiosul eveniment de rangul 1000 pe terenurile de lut din Roma. Aceste rezultate au contribuit la faptul că acum este a noua rachetă din lume.

READ  A revenit să concureze pe terenuri profesionale și a ajuns în finală

Probabil va începe un duel joi 19. Va fi ultimul meci al zilei pe teren. Simonne-Mathieu, a treia cea mai mare instalație din complex, unde are loc competiția la French Open.

Competiția va fi deschisă pe Central Court de Lynette din Barty la prânz. Cel mai bun rezultat al locului 45 pe lista mondială feminină din Poznan la Paris este al treilea tur la care a ajuns în 2017. În timpul deschiderii, a ajuns pe locul 251 în clasamentul francezului Chloe Paquet, iar acum se va confrunta cu cea mai importantă jucătoare de tenis în acel clasament.

Poloneza în vârstă de 29 de ani nu a avut niciodată șansa de a se confrunta cu australianul care este cu patru ani mai tânăr decât ea. Acesta din urmă are 11 titluri de credit, dintre care trei a câștigat în acest sezon și unul dintre ele în „masa” din Stuttgart. După startul în Germania, a ajuns în finala prestigiosului eveniment de la Madrid, dar apoi au început problemele ei de sănătate. În primul rând, s-a zgâriat în sferturile de finală de la Roma, raportând o leziune la braț. La deschiderea din capitala Franței, ea s-a luptat cu americanul Bernarda Pera (70 WTA), care a învins 6: 4, 3: 6, 6: 2. După al doilea set, fata preferată a cerut o pauză medicală și a avut probleme cu șoldul ei.

READ  Andrzej P., były trener i działacz PZKol, skazany na cztery i pół roku więzienia - Kolarstwo

Linette poate conta pe indicii de la Pera, partenerul ei conjugal din Paris.