Romana straluceste in Birmingham. Cea mai bună serie de brazilieni are loc pe cruce

Romana straluceste in Birmingham.  Cea mai bună serie de brazilieni are loc pe cruce

În timpul meciului de la Birmingham, patru jucători au fost pe câmpul de luptă. Două dintre ele erau romane, Simona Halep și Sorana Cyrstia. Braziliana Beatrice Hadat Mia continuă succesul de victorii pe gazon.

Lucas Ivanek

Simona Halep

Getty Images / Stephen Bond / Fotografie: Simona Halep

Sferturile de finală au avut loc vineri la Birmingham. Au învins-o pe Simona Halep (WTA 20), 6: 4, 6: 1, Katie Boulter (WTA 141) pentru a-și păstra locul în titlu. În 75 de minute, România a apărat trei sferturi din punctele de pauză și a folosit cinci din cele 10 puncte de cotitură.

Beatriz Haddad Mai (WTA 32) continuă să mărșăluiască pe iarbă. Vineri, brazilianca Magdalena a întors pentru prima dată meciul împotriva francezului, întrerupând ziua precedentă din cauza întunericului când Polonia conducea cu 4:2 în setul trei. Seara, ea a învins-o pe Camila Giorgi din Sao Paulo 6: 3, 6: 2 (WTA 26). Hadat Mia a marcat 12 puncte în 14 jocuri consecutive de la 0:3.

În minutul 84, brazilianul a spart cinci din cele șase puncte de break și le-a folosit pentru a sparge cinci din cele 10. Performanța ei de la Birmingham a început odată cu îndepărtarea de două ori campioană la Wimbledon, Petra Kvitova, din Republica Cehă. Hadat Mia nu a pierdut în opt meciuri. A câștigat diploma la Nottingham săptămâna trecută.

Urmărește videoclipul: Iga Swidek sincer despre visele copilăriei. „Nu mă pot imagina cu trofee”

Sorana Cyrstia (WTA 36) a câștigat cu 5: 7, 6: 3, 6: 4 și Donna Vekic (WTA 92) a câștigat. În primul set, românul a pierdut avantajul cu 3: 0 și a dat o pasă în startul setului secund. În cele din urmă, a zdrobit adversarul său și este în semifinale. Într-un joc de două ore și 29 de minute, ambii jucători au lovit 5 ași și au făcut 11 erori duble. Au fost 11 puncte de cotitură, dintre care șase au fost câștigate de Cyrstia.

READ  Thrillerul Petrei Kvitova în Sydney. Sophia Kenn s-a despărțit

Shuai Zhang (WTA 54) a învins-o pe Dayana Justremska (WTA 79) cu 7: 5, 6: 4. În 76 de minute, ucraineanul a lovit 11 ași și a făcut șapte erori duble. Chinezoaica a folosit patru din cele nouă puncte de break. Sâmbătă, el ar putea avansa în finala de la Birmingham ca al doilea jucător chinez de simplu după Na Li (2009 și 2010).

Halep se confruntă cu Hadat Mia în semifinale. Cele două meciuri precedente au avut loc la Grand Slam. România a avut o prezență în turul doi atât la Wimbledon 2017, cât și la Australian Open 2022. Va juca împotriva Cirstia Zhang, cu care au un palmares de 2-1. La Miami, în martie a acestui an, o femeie chineză a ieșit foarte bine (6: 1, 6: 1).

Rothesay Classic Birmingham, Birmingham (Regatul Unit)