Romancele de la Lyon nu dezamagesc. E greu să treci de Elveția

Romancele de la Lyon nu dezamagesc.  E greu să treci de Elveția

Pe locul doi, românca Sorana Searst a abordat un alt adversar la turneul WTA 250 de la Lyon. Jucătoarea de tenis elvețiană Victoria Golubic a avut o deschidere grea.

Łukasz Iwanek

Sorana Crista

PAP / EPA / JASON SZENES / În imagine: Sorana Cerstia

Primele semifinaliste au fost alese miercuri la Lyon. Una dintre ele a fost Sorana Cerstia (WTA 30), care a învins-o pe Stephanie Fogli cu 6:3, 7:5 (WTA 144). În meciul de 93 de minute, românca a livrat de trei ori, iar ea însăși a folosit șase dintre cele 11 puncte ale sale pentru a rupe ritmul. Următoarea ei provocare va fi Anna Bondar (WTA 79). Unguroaica a castigat primul set cu 6:3 cu Katie Poulter (WTA 136) iar britanica s-a retras din cauza unei accidentari.

Alison van Uytvanck (WTA 55) s-a calificat și ea în sferturi de finală învingându-l pe Warwara Gracifa cu 6:2, 6:4 (WTA 71). În setul doi, belgianul a pierdut trei meciuri de 4: 1, dar a căzut la încă două. Ea a trimis cinci ași în 82 de minute și a făcut șase break-uri. În semifinale, Van Uytvanck o va înfrunta fie pe franceza Caroline Garcia, fie pe italianca Martina Trevisan.

Au avut loc și ultimele meciuri din primul tur. Viktorija Golubić (WTA 35) a învins-o pe Mae Hontama (WTA 130) în 1:6, 6:4, 6:4 după 2 ore și 10 minute. Ambii jucători au câștigat 12 puncte de break și șase break-uri. Japonezii au mai înscris nouă puncte (88-79). În al treilea set cu 1:4, a egalat 4:4, dar în cele din urmă elvețiana și-a zdrobit rezistența.

READ  Bartosz Coric a luat o decizie cu privire la viitor. Există un anunț oficial

Urmărește videoclipul: Se numește gest! Vedeta sportului și-a etalat un cadou de lux
Witalia Diaczenko (WTA 118) a câștigat cu 6:3, 2:6, 6:4 cu Anna-Lena Friedsam (WTA 125). Ambii jucători au avut patru descoperiri. Tenisista de la Soci a câștigat cu cinci puncte mai mult decât germanul (89-84). În turul doi îl vei înfrunta pe Golubić.

Campionatul 6eme Sens – Metropole de Lyon, Lyon (Franța)