România Eid în fântâni indiene. Madison Keys a câștigat conflictul american

România Eid în fântâni indiene.  Madison Keys a câștigat conflictul american

Jucătorii de tenis români performează bine la Indian Wells (WTA 1000). În turul următor va avea loc o ciocnire între Simona Halep și Sorana Cyrstia. American Madison Keys a fost de asemenea promovată.

Lucas Ivanek

Simona Halep

PAP / EPA / JOHN G MABANGLO / În fotografie: Simona Halep

Simona Halep (WTA 26) câștigă 2015 la Indian Wells. Românul a făcut a 11-a apariție în California. Ei l-au învins pe Cory Coff (WTA 17) cu 6: 3, 6: 4 pentru a avansa în runda a patra. În 76 de minute, fostul lider al clasamentului a apărat patru puncte de break și a folosit trei din cele nouă șanse de spargere. Ea a trimis 11 lovituri finale și a făcut 12 erori neforțate. Kauf a fost acuzat că a câștigat direct din 18 mingi și a făcut 33 de erori.

Madison Keys (WTA 29) a învins-o pe Alison Riske (WTA 53) cu 7-6 (4), 6-1. În minutul 81, finalistul US Open 2017 a marcat 31 de puncte din 40 cu prima sa pasă. Și-a pierdut serviciul de două ori și a păstrat cinci puncte de break pentru el și a schimbat totul pentru o pauză. Ea a avut 26 de lovituri finale și 22 de erori neforțate. Riske a avut patru victorii consecutive și 21 de greșeli.

Keys a avut un început de sezon puternic. A câștigat titlul la Adelaide și s-a calificat în semifinalele Australian Open. Apoi a evoluat slab în două meciuri din Mexic. A fost eliminat în primul tur la Guadalajara și Montreal. A pierdut după trei sute de meciuri în fața francezului Harmony Dan și a croației Petra Martic. Americanul participă pentru a noua oară la turneul principal de la Indian Wells. Avansând în 1/8 de finală, a egalat cel mai bun rezultat al său în 2017.

READ  UE relaxează reglementările privind emisiile de evacuare. Ce înseamnă asta pentru calitatea aerului?

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: Călătoria de iarnă a soției săritorului. Si nimic!

Sorana Sirstia (WTA 27) a învins-o pe Anna Kalinska (WTA 90) cu 5: 7, 6: 1, 6: 0. În meciul de două ore și 22 de minute, românul a făcut șapte greșeli duble, iar adversarul 12 greșeli. Jucătorul de tenis Darkovist a marcat 38 de puncte pentru 49 la prima sa pasă. A trecut de 10 din 13 puncte de break și a folosit cea mai slabă dintre 20 de șanse de breakout. Cirstia a avansat în 1/8 de finală pentru prima dată în a 10-a la Indian Wells.

Harriet Dart (WTA 122) a avut cea mai bună performanță la evenimentul WTA 1000 Rank. A început cu merit și este deja în 1/8 de finală. În turul doi a învins-o pe Elena Svitolina, în turul trei a învins-o pe Gaia Kanepi cu 7: 6 (4), 6: 3 (WTA 63). În primul set, Marea Britanie a revenit 2: 5 și a salvat două seturi în al 10-lea joc. Al doilea joc a avut pauză și a ajuns la 4: 2.

Rumunek va juca în meciul pentru sferturile de finală. Sirstia a câștigat două dintre cele trei meciuri pe care le-a jucat până acum împotriva lui Halep. Se întâlnesc pentru prima dată din 2010. Keys se confruntă cu Dort, care a pierdut la Melbourne (WTA 250) în acest sezon.