România este o destinație exotică doar la prima vedere. Istoria lungă a săriturii cu schiurile locale

România este o destinație exotică doar la prima vedere.  Istoria lungă a săriturii cu schiurile locale

Getty Images/Imagine: Soren Julian Petya

Mateusz Kozanicki

Râșnovul va găzdui participanții la Cupa Mondială weekendul viitor. La prima vedere, acest trend pare foarte ciudat pentru această specialitate. Cu toate acestea, acest hotel are o istorie lungă în România.

Istoria săriturii cu schiurile în România este mult mai lungă decât ați putea crede. Instalația de la Râșnov a fost construită în 1936. Atunci a debutat reprezentantul României la Jocurile Olimpice. Hubert Klompe a participat la competiția de la Garmisch-Partenkirchen.

La acel moment, exista o singură competiție și participau 50 de jucători. Legendarul norvegian Berger Ruud a câștigat, Stanislaw Marusarz s-a clasat pe locul cinci, în timp ce Klompi s-a clasat pe locul 41 după ce a sărit la înălțimi de 58 și 59 de metri. Potrivit Sports-reference.com, el a învins printre alții: doi din Iugoslavia.

La ocaziile majore

Românii au fost nevoiți să aștepte 20 de ani pentru a participa la următoarele Jocuri Olimpice. Nicolai Munteanu a concurat la Cortina d'Ampezzo şi a terminat pe locul 42 din 51 de concurenţi. Virgil Nyagoi a terminat pe locurile 57 și 58 la Albertville (1992), iar Soren Julian Petitia nu s-a calificat de două ori la Soci. Cea mai bună performanță olimpică de până acum a fost realizată de Daniela Haralambi, care a terminat pe locul 25 la PyeongChang.

Urmărește videoclipul: Rafael Cote vorbește critic despre pregătirea tinerilor săritori. „Decalajul hardware este uriaș. Nu există infrastructură.”

Chiar mai devreme, în 1933, România și-a trimis jucătorul la Campionatul Mondial. Friedrich Lixen s-a clasat pe locul 81 din 88 de concurenți. Săritorii din această țară au participat aproape continuu la Campionatele Mondiale din 2003. Au pierdut abia în 2015 în Falun. Chiar și echipa mixtă a concurat la Seefeld și a terminat pe locul 12 în fața Kazahstanului.

READ  Iga Świątek este încă mare, căderea Magdei Linette. Există un nou subcampion în clasament

România a așteptat mult mai mult ca săritorii de top să obțină puncte în competițiile internaționale. Abia în 2006 Andre Balazs a reușit acest lucru, plasându-se în primii 30 de jucători în Cupa FIS. Femeile se descurcă mai bine, în special Daniela Haralambi, care în prezent se află pe locul 32 în clasamentul general la Cupa Mondială. Are 36 de puncte – pentru comparație, Kinga Rajda are 93 de puncte.

Probleme de sarituri cu schiurile romanesti

Totuși, lucrurile nu au mers întotdeauna bine pentru naționala României. Ultimii ani nu au fost lipsiți de controverse. În sezonul 2017/2018, jucătorii din această țară – Soren Julian Petya și Eduard Turok – trebuiau să participe la Campionatul Four Hills, dar în ultimul moment federația și-a retras aplicațiile. – Activiștii cred că le vom aduce rușine – a spus Petya la acea vreme.

La scurt timp, Turuc a dezvăluit că Petya fusese bătută de antrenorul Florin Spolber în noiembrie 2015. – I-am spus că fiul lui, care arată mai rău decât mine, a mâncat aceeași cantitate. „Apoi s-a enervat și m-a lovit de mai multe ori în față”, a explicat Sorin Julian Petea. Torok a dispărut de ceva vreme din sportul săriturii cu schiurile, doar pentru a reveni, dar în culorile naționalei Ungariei.

Oportunitate de dezvoltare

În zilele noastre nu se mai vorbește despre naționala României în contextul scandalurilor. Pe 14 februarie s-a desfășurat campionatul României pe dealul K90 din Râșnov. Cel mai bun săritor a fost Daniel Andre Cassina, în vârstă de 18 ani, care a realizat 89, respectiv 90 de metri. Potrivit Skijumping.pl, el este, de asemenea, singurul săritor cu schiurile român eligibil să participe la Cupa Mondială. De asemenea, este de remarcat faptul că vârsta medie a participanților la turneu (au fost 14) a fost de… 17 ani.

READ  Italia și Malta sunt în poli de fotbal diferiți. Deși joacă cu handbalul închis

Sariturile in Romania progreseaza putin cate putin. Prima competiție de Cupă Mondială din istoria acestei țări va avea loc la Râșnov în perioada 21-22 februarie. Cu siguranță vor apărea șapte polonezi în formația de start, conduși de Dawid Kubacki și Kamil Stoch. Organizatorii au oferit fanilor intrarea gratuită în tribune. Acesta ar putea fi un imbold pentru dezvoltarea în continuare a acestei specialități în România.

Suport pentru săritorii polonezi în Pilot WP (link sponsorizat)