Românii au împiedicat promovarea israelienilor

Echipa elvețiană a adăugat și cei doi cenți la competiția din această grupă, deoarece va înfrunta sâmbătă Kosovo. În st. Jacob Park a egalat 1-1, datorită căruia echipa Helveti va merge la un alt mare turneu.

Fiul începe să-și scrie povestea

Pentru urmașii lui Gheorghe Hagi, următorul eveniment va fi primul de la Campionatul European din 2016. Totuși, imediat după fluierul de deschidere, au fost puține semne în acea seară că românii își vor asigura promovarea cu un tur înainte de final. În al doilea minut al meciului, disputat pe Arena Pancho de lângă Budapesta (Israelul își joacă meciurile acasă în afara țării din cauza conflictului cu Palestina), echipa gazdă nominală a preluat conducerea. Eran Zahavi a găsit fondul fileului.

Cu toate acestea, oaspeții au răspuns rapid – în minutul zece scorul a fost 1-1 datorită unui gol al lui George Puskas. Golul decisiv care a marcat victoria și progresul oficial al românilor a fost marcat în minutul 63 de Ianis Hagi, fiul amintitului Georgi, cel mai mare fotbalist din istoria acestei țări.

Mai rămâne o rundă de jucat în Grupa A – marți, România și Elveția se vor lupta să vadă cine va câștiga grupa, în timp ce în meciul cu Andorra Israelul va încerca să nu piardă locul trei în fața Kosovo, care va înfrunta Belarus.

Israelul a pierdut șansa de a se califica direct la Euro, dar își va încerca norocul în calificări.

Israel – România 1:2

Goluri: Eran Zahavi (2) – George Puskas (10), Ianis Hagi (minutul 63).