Romanul a urmat lovitura. Se meci din trei grupe din Tunisia

Romanul a urmat lovitura.  Se meci din trei grupe din Tunisia

Simona Halep evoluează bine la Madrid (WTA 1000). Luni, tenismenul român, americanul Cory Gauff, a fost exmatriculat. Tunisianul Anas Jaber este încă în meciul pentru titlu.

Łukasz Iwanek

Simona Halep

PAP / EPA / EMILIO NARANJO / În imagine: Simona Halep

Simona Halep (WTA 21) a revenit în viteză mare după probleme de sănătate. La Madrid a triumfat în 2016 și 2017, iar în finală a jucat și în 2014 și 2019. Acum a eliminat deja trei adversare fără să piardă un set. În primul rând, ea a eliminat-o pe Chinka Shuai Zhang, iar în turul doi i-a dat patru meciuri pentru a doua cap de serie spaniolă Paula Padusa. Luni, românca l-a învins pe Cory Gauff cu 6:4 și 6:4 (WTA 16) și a intrat în sferturile de finală.

A fost un break în primul set pe care Halep a marcat la 5: 4. În al doilea meci, România a câștigat cinci meciuri consecutive de la 1: 4. În 77 de minute, tenismenul constănțean a marcat 31 de puncte din 37 cu prima sa pasă. . Am folosit un separator cu trei puncte și cinci puncte. Ea a avut 11 lovituri finale și 10 greșeli neintenționate. Gauff are 18 victorii consecutive și 30 de faulturi.

Anas Jaber (WTA 10) s-a impus cu 6-2, 3:6, 6-2 de Belinda Benesi (WTA 13). Tunisia a spart cinci puncte din șase pentru break și a marcat patru break-uri. Ea a obținut 41 de puncte din 50 cu prima ei pasă. Am servit nouă ași. Au fost trimise 39 de lovituri de închidere cu 28 de erori neforțate. Elvețienii au 15 victorii consecutive și 26 de faulturi.

READ  Suchan despre continuarea jocului cu naționala Poloniei: Depinde de club

Urmărește videoclipul: #dziejesiewspport: Świątek bate recordurile de popularitate. şocant!
Jaber și Benesi s-au întâlnit pentru a doua oară în optimile de finală de la Madrid. Tunisia a marcat anul trecut în grupa a doua. De data aceasta am menționat în sferturile de finală. Ea va avea șanse să fie a doua semifinalistă în evenimentul de clasare WTA 1000, după Indian Wells (2021).

Halep și Jaber vor juca în sferturile de finală. Bilanțul meciurilor lor 2-1 cu România. Toate cele trei meciuri s-au disputat pe teren dur. Ultimul meci a avut loc în luna februarie a acestui an la Dubai și Halep a câștigat cu 6:4, 6:3.