Românul nu își va apăra titlul la Istanbul. Sfârșitul marșului lui Kazashka

Românul nu își va apăra titlul la Istanbul.  Sfârșitul marșului lui Kazashka

Jucătoarea română de tenis Sorana Cyrstia nu va mai avea o victorie la Istanbul (WTA 250). Kazahul Julia Putin, care a ucis-o pe Magda Lynette din primul tur, a ratat și ea finala.

Lucas Ivanek

Sorana Cirstia

PAP / EPA / NATASHA MORELLO / În fotografie: Sorana Cirstia

Sorana Cîrstea (WTA 24) din Istanbul a avut probleme în turul doi, dar a fost salvată de olandeza Arantza Rus după ce a salvat trei mingi de meci. În semifinale, România a pierdut cu 3: 6, 3: 6 cu Veronica Gutermetova (WTA 29) și nu și-a putut apăra titlul. Aceasta este a treia întâlnire a acestor jucători de tenis. În cele două precedente, Sirstia s-a bucurat de victorii.

În primul set, Cyrstia a pierdut patru game-uri la rând 3: 2. România nu a compensat înfrângerea prin pasă în al doilea joc și în al patrulea joc. În 83 de minute, Gutermedova a marcat 28 din 39 de puncte cu prima sa pasă. Ea a folosit patru din cele nouă puncte de break.

Julia Putinseva (WTA 51) a pierdut cu Anastasia Botapova (WTA 122) cu 6: 2, 2: 6, 2: 6. În al treilea set, Kazaska a apărat opt ​​mingi de meci, dar a noua minge a fost folosită de adversarul său. Într-o oră și 57 de minute de joc, a folosit toate cele patru puncte de break, dar a returnat șase pase.

Urmărește videoclipul: #dziejesiewsport: Miss Euro a fost nebună în vacanță. Si cum!
Potapova va juca în a treia finală de simplu a Turului WTA. A terminat primul și al doilea în 2018, când avea 17 ani. La Moscova s-a predat Olgăi Danilovici, iar la Tașkent a pierdut în fața Margaritei Casparian.

READ  Viața în caz de război și alte spectacole poloneze și străine. Comunicarea începe

Gutermedova va lupta pentru al doilea titlu. Sezonul trecut a câștigat la Charleston. Remiza pentru toate finalele sale a fost 1-3. Pentru a treia oară în acest an, a ajuns la un meci decisiv. În meciul Melbourne Summer Set 1 a fost învinsă de Simona Halep, iar la Dubai, Jelena Ostapenko a fost cea mai puternică pentru ea.

Gutermova și Pottabova se ciocnesc pentru a doua oară. În ianuarie anul acesta, în sferturile de finală ale setului 1 de vară din Melbourne, au câștigat primul meci cu 6: 2, 4: 6, 6: 0.

Campionatul TEB BNP Paribas de tenis Istanbul, Istanbul (Turcia)
WTA 250, Clay Ground, 239,4 mii premii în bani. dolari
Sambata 23 aprilie

Semifinale de simplu:

Veronica Gutermedova (3) P.D. Sorana Cirstia (România, 2) 6-3 6-3
Anastasia Botapova (K) – Julia Putin (Kazahstan) 2: 6, 6: 2, 6: 2

Citeste mai mult:
Întorsătura în meciul dintre Paula Badosa și Arena Sabalenga. Iga Swidek cunoaște concurentul din finală
Jan Zieliński s-a confruntat cu campionii olimpici. Două seturi au încheiat meciul