Rugby Championship 7: Un început excelent pentru polonezele de la Cracovia

Campionatul European de Rugby cu șapte persoane (o disciplină olimpică din 2016) este format din două campionate. În urmă cu o săptămână, polonezele au câștigat prima victorie la Lisabona, așa că acum sunt într-o poziție foarte bună la Cracovia. Teoretic, nici nu au nevoie să câștige medalia de aur în finală, deși, bineînțeles, jucând pentru prima dată într-un eveniment de acest ordin în fața suporterilor de acasă, cu siguranță nu sunt inferiori și vor să repete rezultat din Portugalia. .

Începutul polonezilor în capitala Poloniei Mici a fost un mic început… greșit. Sau, de fapt, Falcion. În meciul de deschidere al meciului cu o Românie slabă, adversarii au fost cei care au marcat primul touchdown. Rezultatul incitant a durat puțin, iar Piao Zeroni a câștigat în cele din urmă cu 45:5, fără a lăsa iluzii despre cine a fost cel mai bun. Al doilea meci cu nemții a arătat unilateral de la început până la sfârșit și Polonia a câștigat cu 43: 0. Merită să potolești puțin entuziasmul cu aceste rezultate – România și Germania sunt cele două echipe care au terminat pe locul opt și pe locul nou într-o echipă de 10 echipe. competiție la Lisabona.

La Cracovia, în faza grupelor, cea mai mare provocare pentru localnici va fi, fără îndoială, Irlanda, care a terminat abia pe locul patru în weekendul precedent. Înălțimea lui atinge nivelul ultimului sezon al Campionatului Mondial de Rugby Femei Sevens. De la echipă lipseau atunci câteva irlandeze care vor juca acum. Mai presus de toate, trebuie să vă faceți griji pentru Amee-Leigh Murphy-Crowe, care este considerat unul dintre cei mai buni jucători din lume.

READ  Borussia M - Bayern München. Fără milă mass-media germană Bayern München

Polonezii vor juca cu Irlanda sâmbătă la ora 10 dimineața, iar apoi în aceeași zi vor juca și împotriva echipei mult mai slabe a Cehiei. De data aceasta locul doi în grupă nu exclude șansele de participare în finală și victoria finală. Spre deosebire de Lisabona, semifinalele au fost planificate la Cracovia. Va avea loc duminica la fel ca si meciurile de plasament.

Polonezii participă și la Campionatul European. Au fost ultimii la Lisabona, iar la Cracovia au început cu o înfrângere de 12:38 cu Spania. Grupul mai include Italia, Portugalia și Lituania.