Rușini roșii și albe – sport

Fotbal\\\ În meciul de astăzi împotriva Insulelor Feroe, Polonia va fi favorită, dar în secolul 21 au existat mai multe situații în care Polonia a suferit erori jenante în loc să câștige ușor. Nu trebuie să cauți mult timp cel mai recent exemplu.

În urmă cu mai puțin de trei luni, pe 20 iunie, Polonia a pierdut în fața Moldovei cu 3-2 într-un meci de calificare la Campionatul European, în ciuda faptului că conducea cu 2-0 la pauză după golurile lui Arkadiusz Milik și Robert Lewandowski.
Echipa poloneză era favorită în confruntarea cu Moldova, care la acea vreme era doar pe locul 171 în clasamentul mondial (Polonia era pe locul 23 în ziua meciului).
– Ce sa întâmplat în a doua jumătate? Nu știu, nu pot să explic, a recunoscut antrenorul Fernando Santos imediat după meci. – După înfrângerea împotriva Moldovei, am plecat stânjenită de la stadion, am vrut să mă ascund. După acest meci, tot ce poți face este să-ți apleci capul și să pleci acasă în tăcere…
De fapt, a fost unul dintre cele mai penibile rezultate pentru naționala Poloniei din istorie. Poate cu atât mai mult, ținând cont de locul adversarului în clasamentul FIFA și de avantajul de 2-0 la pauză. – Acest meci va rămâne în istorie. „Este incontestabil, a fost un dezastru”, a spus fostul căpitan al echipei naționale Waldemar Prosek.
Din păcate, aceasta nu a fost singura greșeală a echipei alb-roșii, dar de la existența clasamentului FIFA, adică de 30 de ani, nu au pierdut niciun punct în fața unui adversar de rang inferior.

În 1997 și 2007, polonezii au pierdut în Caucazul de Sud în fața Georgiei și, respectiv, Armeniei. Un alt lucru este că călătoria fotbalului în aceste zone este întotdeauna necunoscută și se poate termina prost, așa cum au descoperit multe echipe de top.

Polonezii au pierdut în fața Georgiei cu 0-3 în preliminariile pentru Cupa Mondială din 1998 și în cele din urmă nu s-au calificat la turneul din Franța.

Grupa 2
1. Anglia 19 15:2
2. Italia 18 11:1
3. Polonia 10 10:12
4. Georgia 10 7:9
5. Moldova 0 2:21

Înfrângerea cu 0-1 în fața Armeniei în calificările UEFA Euro 2008 nu a fost însă atât de costisitoare, pentru că echipa condusă de Leo Beenhakker a reușit totuși să se califice la turneul final, care a avut loc în Austria și Elveția.

READ  Otylia Jdrzejczak a devenit președintă! 77 de voturi "Pariez pe evoluție, nu pe revoluție"

8. Azerbaidjan 5 6:28

În septembrie 2002, o înfrângere cu 1-0 în fața Letoniei pe strada Lazienkowska din Varșovia a primit multă atenție – a fost în calificările la Euro 2004, când Zbigniew Boniek a avut o scurtă incursiune ca antrenor al echipei naționale.
Acest rezultat a fost văzut în Polonia ca fiind jenant. Înfrângerea s-a dovedit a fi foarte costisitoare, dar, pe de altă parte, merită să reamintim că letonii aveau la dispoziție o echipă foarte puternică, cu jucători care joacă, printre altele, în liga rusă și chiar engleză.
De exemplu, Marian Pahars a jucat cu succes pentru Southampton în anii 1999-2006, Andres Robins pentru Crystal Palace (2000-2003) și Joris Layzanz pentru CSKA Moscova (2001-2005). O altă vedetă a echipei a fost Maris Verbakovskis, care după ce a plecat din Skonto Riga a jucat, printre altele, la Dynamo Kyiv, Getafe, Celta Vigo și Hajduk Split.
Letonii au terminat pe locul doi în grupa poloneză, iar apoi s-au dovedit a fi mai buni decât turcii în calificările pentru promovare. În turneul final din Portugalia, deși nu au fost eliminați din grupă, au reușit un egal fără goluri cu Germania.

Grupa D
1. Suedia 17 19: 3
2. Letonia 16 10:6
3. Polonia 13 11:7
4. Ungaria 11 15:9
5. San Marino 0 0:30

În iunie 2013, echipa alb-roșie a avut un incident nefericit împotriva Moldovei, deși de un calibru mai mic decât data anterioară. În preliminariile Cupei Mondiale 2014, sub antrenorul Waldemar Fornalek, naționala a egalat cu 1-1 la Chișinău, iar rezultatul a fost decis înainte de finalul primei reprize. Golul lui Jakub Błaszczykowski din minutul șapte a primit răspuns de Eugen Sidorenco o jumătate de oră mai târziu.
Dar la acea vreme, ratingul Poloniei era mult mai scăzut decât este astăzi. În iulie 2013, în clasamentul FIFA, tot din cauza unui egal cu Moldova, era doar pe locul 75. Moldova a avansat apoi de pe locul 134 pe locul 125.

6. San Marino 0 1:54

Polonezii au înregistrat, de asemenea, o remiză în deplasare cu un adversar teoretic mai slab pe 4 septembrie 2016 – 2:2 la Astana împotriva Kazahstanului în primele preliminarii de calificare la Cupa Mondială 2018, deși erau cu 2:0 înainte la pauză.
Cu toate acestea, această eroare, într-o oarecare măsură, a fost luată în considerare în tururile de calificare de acolo. Unii activiști PZPN au prezis chiar probleme în Astana. În urmă cu două luni, jucătorii lui Adam Nawalka au ajuns în sferturile de finală ale Euro 2016, unde și-au dat seama de superioritatea câștigătorilor ulterioare – portughezii, doar printr-o lovitură de penalty.
Asociația Poloneză de Fotbal s-a temut că, după succesul din Franța, un astfel de „salt” și meciul pe un teren artificial din îndepărtatul Kazahstan ar putea fi dificil, printre altele. mintal.
Deși începutul nu a indicat acest lucru, polonezii au fost înainte până la sfârșitul primei reprize după două goluri marcate de Bartosz Kapustka și Robert Lewandowski dintr-o lovitură de pedeapsă, dar între minutele 51 și 58 au fost marcate două goluri pentru Kazahstan de către Serghei Khiznichenko. , fostul atacant al naționalei Poloniei. Printre altele, Corona Kelsey. Scorul a rămas 2:2 până la final. După cum s-a dovedit, asta nu a făcut rău echipei lui Nawalka, care s-a calificat direct la Cupa Mondială din Rusia.

6. Kazahstan 3 6:26

Înainte de a exista clasamentul FIFA, echipele roșii și alb s-au confruntat și cu unele probleme. În octombrie 1984, echipa condusă de Antoni Pečnicek a egalat acasă cu Albania, 2-2, în preliminariile Mondiale din 1986. Deși albanezii și-au dovedit puterea împotriva tuturor din grupă (au învins-o pe belgieni cu 2-0 acasă și au egalat) cu Grecia 1- 1), dar Polonia era atunci a treia echipă din lume – aceasta era poziția pe care o ocupau la Cupa Mondială din 1982. În ciuda remizei, echipa lui Piechniczka a mers la Cupa Mondială din 1986 din Mexic.

Grupa A

1. Polonia 8 10:6
2. Belgia 8 7:3
3. Albania 4 6:9
4. Grecia 4 5:10

READ  Kunite Cakir suspendat din UEFA

Remiza 0-0 cu Cipru la Gdańsk în aprilie 1987 s-a dovedit a fi și mai costisitoare, deoarece echipa lui Wojciech Lazarek nu a reușit ulterior să avanseze la Campionatul European din 1988.
„Dingos prea devreme pentru jucători” – Raportul meciului împotriva Ciprului a fost intitulat „Przegląd Sportowy”. Echipa vizitatoare era străină de fotbalul european la acea vreme.

Grupa 5
1. Olanda 14 15: 1
2. Iona 9 12:13
3. Ungaria 8 13:11
4. Polonia 8 9:11
5. Cipru 1 3:16

Toate penibilele din trecut au fost împinse în umbră datorită evenimentelor din 20 iunie. Amploarea rușinii Chișinăului este evidentă în faptul că ultima dată când Polonia a pierdut un meci, conducând cu 2-0 la pauză, a fost în… august 1935, când a pierdut cu 2-3 acasă cu Iugoslavia într-un meci amical. . meci prietenos. Acesta este singurul caz de acest gen din istoria fotbalului polonez.
Ulterior, s-a întâmplat din nou ca echipele alb-roșii să piardă, în ciuda faptului că au condus cu 2-0, dar nu până la finalul primei reprize. În octombrie 1964, într-un meci amical, Irlanda a marcat două goluri rapide la Dublin, dar gazdele au marcat unul în prima repriză, iar la finalul meciului Polonia a pierdut următoarele două goluri și a pierdut 2:3. Și acum Insulele Feroe așteaptă echipa alb-roșie, unde mulți jucători joacă fotbal ca amatori, combinând fotbalul cu diverse profesii.
Este greu de imaginat pierderea unui singur punct la Varșovia, dar rezultatele echipei poloneze de tineret din 2017 și 2018 la calificarea la Campionatul European Under-21 ar trebui să servească drept avertisment. În deplasare, naționala Poloniei condusă de Czesław Mishniewicz, care a devenit ulterior antrenorul echipei „adulților”, a remizat cu Insulele Feroe 2: 2 și acasă 1: 1. – Un astfel de meci poate fi rezumat pe scurt – este este penibil pentru noi – a recunoscut Mishniewicz după tragerea la sorţi.Pe pământul lui. Echipa sa de tineret a inclus, printre alții: Kamil Grabara, Mateusz Wityska, Sebastian Szymanski, Bartosz Kapustka, Dawid Kownacki și Karol Swiderski.